Vatandaşlar çupra ve palamut tercih ediyor

Edirne'de Balık Pazarı'nda av sezonunun kapanması ve hava sıcaklıklarının artmasına rağmen balık çeşitliliğinin fazla olması dikkat çekti.

Vatandaşlar çupra ve palamut tercih ediyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Hava sıcaklıklarının yükselmesi ve av yasaklarının başlaması balık tezgahlarında çupra ve palamuta ilgiyi arttırdı.

Edirne balık pazarı esnaflarından Yusuf Çimen, av yasaklarının olmasına rağmen tezgahlardaki çeşitlerin artmasına dikkat çekti.

Çimen, 15 Mayıs’tan 15 Temmuz’a kadar sürecek olan av yasaklarında trol gemilerin avlanma yapabileceğini hatırlattı.

Eylül 1’e kadar ise gırgırların avlanacağını belirten Çimen, geniş kapsamlı av yasağının 1 Eylül itibari ile başlayacağını anlattı.

Mekanik olmayan gemilerin ön plana çıktığı dönemde tezgahlara sadece istavrit, sardalya, yunan hamsisinin eklendiğini söyleyen Çimen, çiftliklerde yetişen çupraların da müşteriyle tezgahlarda yer aldığını vurguladı.

Buzhane balıkların da ellerinde bulunduğunu vurgulayan Çimen, ‘’Elimizde hala buzhane balıklarımız var. Palamutlar, ithal uskumrularımız var. Yani tezgahlarımız boş kalmıyor. Yoğun olmasa da boş kalmadığı söylenemez. Yasakların olmasına rağmen çeşitliliğimiz oldukça yüksek.’’ Dedi.

Vatandaşların en çok tercih ettiği balıkların istavrit ve sardalya olduğunu dile getiren Çimen, hava sıcaklıklarına bağlı olarak çupra ve palamuta rağbet olduğunu belirtti. 

Doğukan Vurgun