Vatandaş Artık Partiye Değil, Adaya Oy Verecek

Malum seçimler yaklaştıkça bende gazeteci olarak sokağa inip halkın nabzını tutup köşemde sizinle paylaşayım dedim. Edirnelilerle yaptığım her konuşmamda, vatandaştan, 31 Mart yerel seçimin geçen dönemlerde yaşanan seçimlerle mukayese edilemeyeceği oldu. Buna göre kentte tüm dengelerin değişeceği gerçeği beliriyor. İlk sonuca göre ise özetle, Edirne CHP'li belediyeden ümidini kesmiş durumda. Vatandaş artık partiye değil adaya oy vereceğini söylüyorlar.

Vatandaş Artık Partiye Değil, Adaya Oy Verecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Vatandaşa belediye başkan adayları arasında kime oy vereceğini sorduğumuzda ise en çok öne çıkan isim Belgin İba, oluyor. Nedenine bakıldığında ise Cumhur ittifakı adayı Belgin İba, seçim çalışmalarında ziyaretlerde rakiplerine tur bindirmiş durumda olduğunu görüyoruz. Şu an bırakın yapacaklarını vatandaşın ne istediğini sorgular durumda. Yani tam anlamıyla belediye başkanından beklentiler ön planda. Edirneli vatandaşlar İba’nın çalışmalarından çok memnun. İba, ziyaretlerinde vatandaşın istediklerini rahatlıkla söylemesi için kameraları bile kendinden uzaklaştırıyor. Bu samimi duruşu vatandaşın takdirini sevgisini kazanmasına neden oluyor. Zaten herkesin beklentisi de bu değil mi? Samimiyet! Siyasette en çok istenilen bu… Edirneli samimi adayını bulmuş ve ondan isteklerini de bir bir söylüyor. İba’nın seçimi kazanma ihtimali yüksek. Bugün seçim olsa sandıktan Belgin İba’nın adının çıkacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Geçmiş dönemde CHP’ye oy verenlerin İba’ya oy vereceğini söyleyenlerin sayısı her geçen gür artıyor. Şu an İba’dan beklenen meclis üyelerinin isimlerinin açıklanması.

Gürkan’ın Adayı Kazandı. Bölünmeler Başladı

Edirne’de nihayet CHP’nin belediye başkan adayı belli oldu. CHP adayı Şükrü Ciravoğlu, dün yapılan ön seçimde oyların büyük bölümünü alarak ipi göğüsledi. Sonra eline mikrofonu alarak birlik beraberlik çağrısı yaptı. Ne kadar beraberlik çağrısı yapsa da,  aslında o da farkında bölünmelerin. Parti içinde bölünmeler var. Dünde bunu çok belirgin olarak gördük. Özelikle Recep Gürkan’ın Ciravoğlu’nu desteklemesi yenilikçiler arasında bu sonuç hoş karşılanmadı. CHP’liler değişim isterken her şeyin yine aynı eskisi gibi olacağını düşünüyor. Bu düşünce aslında sadece yenilikçilerde değil sokakta da karşılığını buluyor. Edirneli vatandaşlar CHP’den ümidini kesmiş, bu seçimde adaylara ve verecekleri hizmete oy vereceklerini belirtiyorlar. Edirneliler, çukurlu yollar, bitmeyen kazılar, çamurlu akan ve sürekli kesilen sular, duraklara gelmeyen dolmuşlar gibi sorunlardan bıkmış durumda. Vatandaş bunu hiç unutmuş değil. Hemen herkes haklı olarak hizmet bekliyor. Bu da sandığa yansıyacak gibi gözüküyor. Bu hizmeti CHP’den bekleyenlerin sayısı her geçen gün azalıyor. İçerde dışarda birlik mesajı verenler, kapıdan çıkınca ayrılık şarkıları söylüyor. Yani CHP’de, yenilikçiler Gürkan’ın desteği ile Şükrü Ciravoğlu’nun seçildiğini ve bu nedenle yapılan seçimin adil olmadığını düşünüyorlar. Yani Ciravoğlu, ne kadar beraberlik mesajı verse de dün ön seçim sonrası CHP’de bölünmelerin başladığı net olarak görüldü.

İşgalcilerin sayısı artıyor

Edirne’de özellikle de Kaleiçi Semtinde cadde üzerindeki işletmelerin önünde bulunan park alanları dubalar, tabelalar ile işgal ediliyor. Bunu yapanlar ise hiç hakları olmamasına rağmen işyeri sahipleri… Göz yuman ise zabıta ekipleri. Yani şunu anlayamıyorum, işyerini kiralayan esnaf caddeyi de kiraladığını düşünüyor. Dükkanımın önü deyip dubasını, flamasını hatta beton dökerek vatandaşın aracının park etmesini engelliyor.

Zabıta ekiplerinin cezai işlem uygulamadığı gibi görmezden gelmesi de cabası… Bazı otel önlerinde koyulan engeller Bulgar müşteri geldiğinde hemen yerinden kaldırılıyor. Edirneli vatandaş ise hatalı park alanlarına bırakıp cezai işlem ile karşı karşıya kalıyor. Zabıta ekipleri ise Saraçlar Caddesinde gruplar halinde geziyor ara sokaklarda olan biteni görmüyor. Vatandaş ve esnaf bu uygulama yüzden karşı karşıya geliyor. Bunların biran önce kaldırılması lazım... Cadde kimsenin babasının malı değil.