Uzmanından 'Güneş kremi alırken dikkat' uyarısı

Meteoroloji verilerine göre hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 10 derece üzerine çıkması bekleniyor. Bu noktada sıcak havaya ve güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu materyaller büyük önem taşıyor. Eczanelerde satılan güneş kremlerinin cilt sağlığını korumak ve güneşin zararlı etkilerinden korunmak amacıyla kullanılan önemli  ürünler olduğunu belirten Dermokozmetik Uzmanı Seçil Fidan Kayrım, vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Uzmanından 'Güneş kremi alırken dikkat' uyarısı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’de hava sıcaklıklarının 34 ila 37 derece arasında seyredeceği tahmin ediliyor. Uzmanlar, Sıcak havada dışarıya çıkmak zorunda olanlar ile dışarıda çalışanların yanlarında mutlaka güneşe ve zararlı ışınlarına karşı koruyucu materyaller bulundurulmasını öneriyor. Sıcak havaya karşı şapka ve şemsiye gibi materyallerle önlem alınırken, cildin zararlı ışınlardan korunması da büyük önem taşıyor. Dışarıya çıkarken mutlaka güneş kremi sürülmesi ve gün içinde de tazelenmesi tavsiyesinde bulunan Dermokozmetik Uzmanı Seçil Fidan Kayrım, fiyatına aldanıp internette ve bilinmedik sitelerde satılan güneş kremlerinin alınmaması ve bu tür ürünlerin mutlaka uzmana başvurarak kullanılması gerektiğini belirterek vatandaşlara uyarıda bulundu.

"Cildinize zarar verebilir"

Eczaneler dışında fiyatının daha ucuz olduğu düşüncesiyle farklı yerlerden alınan güneş kremlerinin cilde zarar verebildiğini belirten Kayrım, bu durumun ciltte kızarıklık, sivilce ve farklı sorunları da beraberinde getirebildiğini ve cildin toparlanmasının uzun sürebileceğini vurguladı.

Güneşten koruma standartlarına uygun olan ve kimyasal içerik içermeyen güneş kremlerinin tercih edilmesi gerektiğine değinen Dermokozmetik Uzmanı Seçil Fidan Kayrım, Terlemeye ve suya karşı dayanıklı, UV ışınları ve UVB’ye karşı tam koruyucu özelliklere sahip olmasında fayda olduğuna dikkat çekti.

"Zararlı ışınlar, ciltte de önemli sorunlara kapı aralıyor"

Ozon tabakasının incelmesi ile, güneşten gelen zararlı ışınların dünyaya her yıl daha güçlü bir şekilde ulaşmasına yol açtığını belirten Kayrım, "Bu durum, uzun vadede tüm canlı yaşamını tehdit etmekle birlikte ciltte de önemli sorunlara kapı aralıyor. Öyle ki havanın kapalı olduğu bir kış gününde dahi, güneşin zararları devam ediyor. Hatta bu zararlar, yazın açık havaya oranla sadece yüzde 20 ila 30 oranında azalıyor" dedi.

"Güneş kremi kahramanımızdır"

Unutulmaması gereken bir diğer noktanın da güneş kremi seçerken cilt tipinin ve ihtiyaçların göz önünde bulundurulması gerektiğine değinen Kayrım, "Güneş kremi, cildimizi güneşin zararlı etkilerinden koruyan kahramanımızdır. Güneşin içinde barındırdığı UV ışınları, cildimize zamanla istenmeyen etkilere sebebiyet verebilir. Erken yaşlanma belirtileri, lekeler ve hatta cilt kanseri gibi ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz. İşte bu noktada devreye tam koruma etkili güneş kremleri girer. Cildimize sürdüğümüz güneş kremi, adeta bir kalkan görevi görerek zararlı UV ışınlarının neden olduğu olumsuz etkileri minimuma indirir" ifadelerine yer verdi.

Güneş kreminin sadece anlık koruma sağlamakla kalmadığını ve aynı zamanda geleceğe de yatırım olduğunu ifade eden Kayrım, "Güneş kremleri cildimizi dış etkenlere karşı savunurken aynı zamanda cildimizin genç ve sağlıklı kalmasına destek olur. Eğer güzellik ve sağlık söz konusuysa, güneş kremi kullanmak kesinlikle kaçınılmaz bir adımdır. Unutmayalım ki güneş kreminin her bir damlası, cildimize gelecek için bir armağandır" dedi.

" Yazın kullanıp, kışın rafa kaldırmamalıyız"

Güneş kreminin düzenli kullanımlarda kırışıkları ve ince çizgilerin oluşumunu engellediğini söyleyen Kayrım, "Melanin renk pigmentlerinin salınımını kontrol ederek cilt lekelerinin oluşumunun önüne geçer. Güneş yanıklarını önler ve soyulma problemlerini azaltır. Kolajen ve hyaluronik asit dengesinin hasar görmeden korunmasını sağlar Cilt kanseri riskini azaltır. Güneş koruyucu kışın da kullanılmalıdır. Yazın cildimize sürdüğümüz kadar çok faktörlü olmasa da en azından 30 faktörlü losyon kullanmalı ve tenimizin sağlığını korumalıyız. Birçoğumuz yazın güneş koruyucu kullanıp, kışın hepsini rafa kaldırırız. Ancak güneş koruyucular kışın da kullanılır" şeklinde açıklamada bulundu.

İpek Esma Çeşme