Üniversite öğrencilerinin diyabet etkinliği yoğun ilgi gördü

Edirne'de Trakya Üniversitesi Hemşirelik bölümü öğrencileri tarafından Saraçlar Caddesi'nde açılan statta hem diyabetle mücadele anlatıldı, hem de ücretsiz olarak vatandaşların kan şekeri ve kitle endeksi ölçümleri yapıldı.

Üniversite öğrencilerinin diyabet etkinliği yoğun ilgi gördü

Edirne'de Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Trakya Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan stantta vatandaşların ücretsiz olarak kan şekeri ve kitle endeksi ölçümü yapıldı.

Trakya Üniversitesi Pediatrik Endokrinoloji Bölümü, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Halk Sağlığı görevlileri tarafından Dünya Diyabet Günü dolayısıyla farkındalık etkinliği düzenlendi.

Üniversite öğrencilerinin diyabet etkinliği yoğun ilgi gördü

Etkinlikte görevli öğrenciler tarafından vatandaşlara broşür dağıtılarak diyabetin riskleri, diyabet tedavisi, beslenme şekli, anlatıldı.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Tütüncüler Kökenli, diyabet konusunda vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla bu şekilde bir etkinlik düzenlediklerini ifade etti.

Etkinlikte öğrenciler tarafından vatandaşlara beden kitle endeksi ölçümü ve kan şekeri ölçümü de yaptığını söyleyen Kökenli, "Burada hem ağırlık hem de boy ölçümleri yapılarak kitle endeksleri hesaplanıyor. Risk altında olan kişilere bilgi veriliyor. Bunun diyabet açısından taşıdığı riskler anlatılıyor. Aynı zamanda kan şekeri ölçümü de yapıyoruz. Kan şekeri değeri 200'ün üzerinde olan kişilere doktora başvurmaları konusunda yönlendiriliyor" dedi.

Üniversite öğrencilerinin diyabet etkinliği yoğun ilgi gördü

Vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla bu şekilde bir etkinlik düzenlediklerini söyleyen Doktor Emine Özbiçer, diyabet ile ilgili farkındalık uyandırmak ve belirtilerini öğretmeyi hedeflediklerini belirtti.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Murat Avcıbaşı, amaçlarının insanların bu şekilde bir hastalık olduğunu bilmelerini sağlamak ve hastalığı ertelemelerine yardımcı olmak olduğunu ifade etti.

Üniversite öğrencilerinin diyabet etkinliği yoğun ilgi gördü

Etkinlikte görev alan öğrencilerden Arzu Ali, halkı bilinçlendirmek amacıyla düzenledikleri etkinliğin yoğun ilgi gördüğünü belirtti.

Böyle bir etkinlik düzenlenmesinin çok güzel olduğunu söyleyen Vatandaşlardan Güler Arabacı, emeği geçen öğrenci ve öğretmenlere teşekkür etti.

Kan şekerini ve kitle endeks ölçümlerini yaptıran vatandaşlardan Muhteber Meşeli, yapılan bu etkinlikten dolayı çok mutlu olduklarını ve bilgilendiklerini ifade etti.

Doğukan Vurgun