Ticaret Bakanlığından yerli üreticilere destek

Ticaret Bakanlığı yayınladığı yazılı açıklamayla, piyasa bozucu haksız ve dampingli ithalata karşı yerli üreticilerin yanında olduklarını belirtti.

Ticaret Bakanlığından yerli üreticilere destek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ticaret Bakanlığının yerli üretimi ve istihdam artırma hedeflerine yönelik politikalarını etkin bir şekilde uygulamaya devam ettiği aktarılan açıklamada, “Yerli üreticilerimizin, ithalat kaynaklı dampingli veya menşe saptırmalı haksız rekabete karşı korunması, üretim hedefli politikalarımızın en önemli sacayaklarından birini oluşturmaktadır. Uluslararası dış ticaret kurallarına aykırı olarak menşe ve tarife saptırmaları maalesef aktif olarak kullanılmaktadır. Türkiye, yerli üreticilerimizi ithalat kaynaklı haksız uygulamalara ve tehditlere karşı ticaret politikası savunma araçları ile koruyan ülkeler arasında yer almaktadır. İthalatımızın % 88’lik kısmı hammadde ve yatırım malından oluşmaktadır. Bu kapsamda, anti-damping tedbirleri çerçevesinde, 1995 yılından bu yana Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun olarak toplam 204 tedbir alınmıştır. Ülkemizde halihazırda 126 adet anti-damping ve anti-sübvansiyon tedbirleri yürürlüktedir. 2022 yılında ithalatımızın 4 milyar dolarlık bölümü tedbirlere tabi olup, anlık olarak 11 ülke menşeli 12 ürün grubunda ise soruşturmalarımız devam etmektedir. Halihazırda 9 adet korunma tedbiri yürürlükte olup, bu tedbirler 2022 yılında yaklaşık 800 milyon dolarlık ithalata etkide bulanarak, yerli üreticilerimizi koruma altına alarak ülkemizdeki istihdamın ve üretimin artışına öncelik verilmektedir.” İfadelerini kullanıldı.

Ticaret Bakanlığının Türkiye menşeli ürünlere karşı diğer ülkelerce yürütülen ticaret politikası savunma araçları soruşturmalarında, Türkiye ve ihracatçıların hakları ilgili ülke makamları nezdinde ve uluslararası platformlarda etkin şekilde savunularak ihracat pazarlarına engelsiz olarak erişimin sağlanacağı vurguladı.

Haber Merkezi