Ticaret Bakanlığı'ndan kırtasiye ve tekstil ürünlerine denetim

Yeni eğitim döneminin yaklaşmasıyla birlikte, ebeveynler okul alışverişleri için harekete geçti.

Ticaret Bakanlığı'ndan kırtasiye ve tekstil ürünlerine denetim
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Okulların açılmasına kısa bir süre kala, öğrencilerin ihtiyaç duyduğu kırtasiye ve okul ürünlerine yönelik alışveriş süreci başladı. Bu süreçte, Ticaret Bakanlığı da denetimleri arttırarak tüketicilerin güvenli ve kaliteli ürünlere ulaşmasını hedefliyor.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, okullar açılmadan önce kırtasiye ve okul ürünlerine yönelik denetimlerin arttırıldığı belirtildi. Tüketicilerin, çocukların günlük eğitimlerinde kullanacakları ürünlerin kalitesine ve güvenliğine dikkat etmelerinin önemi vurgulandı. Özellikle kırtasiye malzemelerinin, çocukların sağlığını riske atmaması için gerekli standartlara uygun olması gerektiğine dikkat çekildi.

Tüketicilerin okul alışverişlerini güvenle yapabilmeleri için denetimlerin artırıldığı aktarılan açıklamada, “Bu kapsamda, kırtasiye malzemeleri, çocuk ayakkabıları, okul kıyafetleri ve çantalarına yönelik gerçekleşen piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerinde “güvensiz ürüne karşı sıfır tolerans” ilkesiyle hareket edilmektedir. Denetimlerde, kullanımı yasaklanmış kimyasalların yanı sıra, çocukların fiziki olarak zarar görebileceği kısımlar akredite laboratuvar testleriyle incelenmektedir. Bakanlığımız tarafından güvensiz bulunan ürünlerin bilgileri; “www.guvensizurun.ticaret.gov.tr” adresinden erişilebilen “Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi” aracılığıyla tüketicilerimizle paylaşılacaktır. Bununla birlikte bu ürünlerin piyasaya arzı yasaklanarak, toplatılması sağlanacak olup, imalatçı ve ithalatçı firmalarına idari para cezası uygulanacaktır. Bununla birlikte güvensiz bulunan ürünlerin “sağlığa zararlı madde içermez” gibi reklam ve tanıtımlarının olduğunun tespit edilmesi durumunda, Bakanlığımız bünyesinde bulunan Reklam Kurulunca inceleme başlatılacaktır. Diğer taraftan, tüketicilerimizin maruz kalabilecekleri risklerin azaltılması noktasında Bakanlığımızca gerçekleştirilen denetimlerin yanı sıra, tüketicilerimizin de ürün satın alırken dikkat etmeleri gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Öncelikle satın alınan her ürünün ambalajı dikkatle incelenmelidir. Ürün ambalajları ve üzerinde yer alan uyarılar dikkatle okunmalı ve kullanım talimatları doğrultusunda hareket edilmelidir.” İfadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca kırtasiye tekstil ve ayakkabı ürünlerini satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlarda paylaşıldı.

Haber Merkezi