'Terör örgütü sempatizanları sosyal medya üzerinden linç kampanyası başlattı'

Irak'ın Zaho kentinde sivillere yönelik yapılan saldırıyla ilgili Diyarbakır Barosu'nun, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) sorumlu tuttuğu paylaşım nedeniyle inceleme başlatıldı. Yapılan paylaşıma sert bir dille tepki gösteren Edirne 15 Temmuz Demokratik Gençlik Derneği (EDGED) Başkanı Veysel Güner, terör örgütü sempatizanlarının sosyal medya üzerinden linç kampanyası başlattığını belirtti.

'Terör örgütü sempatizanları sosyal medya üzerinden linç kampanyası başlattı'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Irak'ın kuzeyinde Zaho bölgesinde gerçekleşen 8 kişinin hayatını kaybettiği havanlı saldırıyı, TSK'nın yaptığını iddia eden Diyarbakır Barosu'na tepkiler çığ gibi büyüyor.  Edirne 15 Temmuz Demokratik Gençlik Derneği (EDGED) Başkanı Veysel Güner Diyarbakır Barosu tarafından yapılan bu açıklamayı sosyal medyada sert bir şekilde eleştirdi.

                Diyarbakır Barosu tarafından sosyal medyada yayımlanan başsağlığı mesajı tepki çekti. Yayımlanan mesajda Irak'ın Zaho bölgesinde sivillerin hayatını kaybettiği saldırıyı TSK'nın yaptığı iddia edildi.

                Diyarbakır Barosu tarafından sosyal medyada yayımlanan TSK'nın bombardımanı sonucu Irak'ın Zaho bölgesinde hayatını yitiren sivillere başsağlığı mesajını sert bir dille eleştiren Güner, "Diyarbakır Barosu yazıyordu diye bakayım dedim. PKK Barosu olduğunuzu veyahut şizofrenik düşüncelerle olmayan yerlerden bahsettiğinizi bilsem bakmazdım" ifadelerine yer verdi.

                Diyarbakır Barosu'nun iddiasına göre TSK tarafından yapılan bombardıman hakkında yayımlanan bildiriye yaptığı paylaşımla cevap veren Güner, "Bölgedeki çocuklara bir şey öğretmek için seve seve giden Aybüke Öğretmenin şehit edilmesine, Bedirhan bebeğin annesi ile paramparça edilmesine karşı bildiri yayınladınız mı? Sözde kadın derneğisiniz ya..." ifadelerini kullandı.

                Irak'ın Zaho bölgesine gerçekleştirilen bombardıman sonrası Dışişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, " Irak’ın Dohuk Vilayeti’nin Zaho İlçesi’nde bir dere kenarına (20 Temmuz) günü gerçekleştirilen saldırıda, ilk belirlemelere göre 8 kişinin hayatını kaybettiği; 23 kişinin ise yaralandığı büyük üzüntüyle öğrenilmiştir.Bu elim hadisede hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor; yakınları başta olmak üzere dost ve kardeş Irak halkına ve Hükümetine taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.Türkiye sivilleri hedef alan her türlü saldırının karşısındadır. Türkiye terörle mücadelesini uluslararası hukuka uygun şekilde, sivillerin, sivil altyapının, tarihi ve kültürel varlıklar ile tabiatın korunmasına azami hassasiyet göstererek yürütmektedir. Masum insanları hedef alan ve terör örgütü kaynaklı olduğu değerlendirilen bu gibi saldırılarla ülkemizin terörle mücadeledeki haklı ve kararlı tutumunun hedef alındığı kıymetlendirilmektedir. Türkiye gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazırdır. Irak hükümeti yetkililerini hain terör örgütünün söylem ve propagandasının etkisi altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Burcu Temel