Termometreler 36 dereceyi gördü, vatandaşlar zor anlar yaşadı

Edirne'de termometrelerin 36 dereceyi görmesiyle birlikte dışarıda olan vatandaşlar zor anlar yaşadı. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle birlikte bazı vatandaşlar gölgelik alanlara sığındı, bazıları şapka, gözlük, şemsiye ve havlu gibi materyallerle korunmaya çalıştı, kimisi ise süs havuzları ve çeşmelere koştu.

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Termometreler 36 dereceyi gördü, vatandaşlar zor anlar yaşadı

Edirne yeni haftaya kavurucu sıcakla girdi. Termometrelerin 36 dereceyi göstermesiyle birlikte cadde ve sokaklar neredeyse boş kaldı. İşlerini halletmek ve alışveriş yapmak için dışarıya çıkanlar ise kavurucu sıcak karşısında zor anlar yaşadı.

Sıcaktan bunalanlar, serinlemek için gölgelik alanlara koştu. Bazı vatandaşlar ise süs havuzlarında ve çeşmelerde ellerini yıkayarak ferahladı.

Kentin en işlek noktalarından birisi olan Saraçlar Caddesi sıcak havadan nasibini aldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren etkili olan kavurucu sıcak, vatandaşlara zor anlar yaşattı. Mevsim normallerinde seyreden hava sıcaklığının birden artışa geçmesi yaşlılar, kronik rahatsızlığı bulunanlar, hamileler ve çocuklar için riskli durumları da beraberinde getiriyor.

Meteoroloji verilerine göre hava sıcaklığının 35-37 derece aralığında olacağı tahmin ediliyor.

Edirne'de hava sıcaklığının Salı güneşli 37, Çarşamba parçalı bulutlu 33, Perşembe parçalı bulutlu 31 ve Cuma 32 derece olması bekliyor.

" Sıcakta dışarıya çıkmamaya çalışıyorum"

Bebeği ile birlikte pazara çıkan Büşra Ülgey Kayıcı,"Çok sıcak gölgeden gitmeye ve el pervanesi ile serinlemeye çalışıyorum. Çocuğu okula bıraktıktan sonra o boşlukta alışverişe çıktık ama sıcaktan bunalınca dinlenelim dedik. Ama mecbur olmadıkça sıcakta dışarıya çıkmamaya çalışıyorum" ifadelerine yer verdi.

"Bulduğumuz yerde serinlemeye çalışıyoruz"

Havanın çok sıcak olduğunu ve termometrelerin 37 dereceyi gösterdiğini belirten Samet Atakul Bulut, "İşimiz olduğu için dışarıya çıktık. Bulduğumuz gölgelerde serinlemeye çalışıyoruz. Çeşmelerimiz var. Ancak bu tarz şeylerle serinleyebiliyoruz" dedi.

Vatandaşlardan Hatice Aktop, evde pervane dışarıda da yelpaze ile sıcaktan korunmaya çalıştıklarını söyledi.

Sıcaktan şemsiye ile ve gölgelerde durarak korunmaya çalıştıklarını söyleyen seyyar satıcı Ali Taluy,sıcak havanın çok etkilediğini gölgelerin bile fayda etmediğini belirtti.

İşlerini halletmek için dışarıya çıkan vatandaşlardan Ersin Kendigelmiş, sıcaktan havlu ve su ile korunmaya çalıştığını söyledi.

Vatandaşlardan Habibe Güneş ise sıcak havadan gölgelerde korunduğunu ve su içmek için çeşmeye geldiğini söyledi.

İpek Esma Çeşme