Tekstil fabrikası enerjisini güneşten karşılıyor

Edirne'de bir tekstil fabrikası kullandığı enerjinin yaklaşık yüzde 70'ini kurduğu güneş enerji panellerinden karşılıyor.

Tekstil fabrikası enerjisini güneşten karşılıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yeşil enerji kaynakları giderek yaygınlaşıyor. Enerji ihtiyacının yüzde 70’inin güneş panellerinden karşılayan fabrika yılsonunda ikinci santrali devreye alıp, tüm enerjisini güneşten karşılamaya hazırlanıyor.

Yeşil dönüşüm devam ediyor. Güneş elektriğe, elektrik enerjiye dönüşüyor. Bu sayede karbon salınımı azalıyor.

On binlerce metrekarelik arazide binlerce panelle güneş ışınları enerjiye dönüşüyor.

Tekstil fabrikası arazisine kurduğu güneş enerji panelleri ile binlerce kilogramlık karbon salınımını önlüyor.

Santralin kurulumu ile fabrikanın elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 70'i karşılanıyor. Doğa dostu ve temiz enerji kaynaklarına yapılan yatırımla her yıl binlerce ağaç kurtarılıyor. Bununla birlikte binlerce ton karbondioksit salınımı engelleniyor.

Santral her yıl 5 bin 600 adet ağacın kesilmesinin önüne geçiyor. Fabrika milyonlarca lira tasarruf ediyor. İşletme yılsonunda ikinci santrali devreye alacak. Santral ile yıllık 912 bin kilogramdan fazla karbon salınımının önüne geçiliyor.

Fabrikaya ait yaklaşık 20 bin metrekarelik alana kurulu güneş enerji santralinde yıllık 1milyon 600 bin kilovatsaatten fazla bir üretim yapılıyor. Proje bu üretimiyle yıllık 912 bin kilogramdan fazla CO2 salınımının önüne geçiyor. Fabrika güneş enerjisi panelleri ile yılda milyonlarca lira tasarruf ediyor.

Fabrika Müdürü Hasan Hazneci, projeye 2012 yılında başladıklarını, 2018 yılında hayata geçirdiklerini söyledi.

Yaklaşık beş yıldır enerji ihtiyaçlarının yüzde 70’lik kısmını panellerden karşıladıklarını ifade eden Hazneci, “Ne kadarlık bir alana yaklaşık on sekiz dönümlük (18 bin metrekare) bir alana kurulu bir tesis. Dört bin iki yüz yirmi dört tane (4224) panelden oluşuyor. Altı ay gibi bir sürede tamamladık buranın inşasını. Ve dediğim gibi beş - altı yıllık bir süreçte de devam ediyoruz. İkinci bir yatırım planlıyoruz ki bununla beraber de bütün tüketim ve gelecekte olabilecek olan muhtemel yatırım ihtiyaçlarımızda da tüm enerjimizi oradan karşılayabilmek adına.” Dedi.

Müşterilerin her zaman yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanılmasını istediğini dile getiren Hazneci, projenin gelecek adına da ayrı bir anlam ifade ettiğini aktardı.

Projeyi sosyal sorumluluk olarak gördüklerini vurgulayan Hazneci, “Bu süreçte bütün fizibiliteleri yaptıktan sonra güneş enerjisi ya da rüzgâr enerjisi edilebilir kaynaklardan hangisi alternatif olur diye en sonunda güneş enerji santrali yatırım noktasında karar kıldık. Bununla ilgili çok güzel dönüşler aldık tabii. Özellikle biz şu anda tamamen dünya üzerindeki üst düzey markalara takım elbise üretimi yapıyoruz. Bu markalar nezdinde de bu tip çevreci yatırım her zaman son derece teşvik edilen ve alkış tutulan noktalar.” Şeklinde konuştu.

Doğukan Vurgun