TED Edirne Koleji öğrencileri bölge finallerinde yarışacak

TED Edirne Koleji Ortaokul öğrencileri Umut Alp ve Beril Su Erdoğan'ın, TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması kapsamında geliştirdikleri 'Yapay Zeka Destekli Telefon Tespit Kamera Sistemi' projeleri bölge finallerine katılmaya hak kazandı.

TED Edirne Koleji öğrencileri bölge finallerinde yarışacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

TED Edirne Koleji Ortaokul öğrencileri Umut Alp ve Beril Su Erdoğan'ın, TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması kapsamında geliştirdikleri "Yapay Zeka Destekli Telefon Tespit Kamera Sistemi" projeleri bölge finallerine katılmaya hak kazandı.

TÜBİTAK, ülkenin bilim temelli bilgi ve teknoloji üretimi ile milli teknoloji hamlesine ve bunun için ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynaklarının gelişimi süreçlerine katkı sağlamak amacıyla destekleyici ve teşvik edici programlar ile etkinlikler yürütüyor. Bu amaç çerçevesinde her yıl ortaokul öğrencilerine yönelik 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenliyor.

Bu çerçevede TED Edirne Koleji Ortaokul öğrencileri Umut Alp ve Beril Su Erdoğan, "Yapay Zeka Destekli Telefon Tespit Kamera Sistemi" projesi geliştirdi. Geliştirdikleri projeyle bölge finallerine katılmaya hak kazanan TED Edirne Koleji öğrencileri, okulunu, ailesini ve öğretmenlerini gururlandırdı.  

Proje, trafikte seyir halindeyken sürücünün telefon kullanımından kaynaklı dikkat dağınıklığını ve kural ihlallerini engellemek amacıyla yapay zeka destekli bir kamera sistemi tasarımını içeriyor.