Tatilde çocuklarda diş bakımını ihmal etmeyin!

2022-2023 eğitim-öğretim yılının ilk dönemi  sona ermesinin ardından 2 haftalık tatil başladı. Tatil sürecinde çocukların rutinlerinin dışına çıkmaması için gözlemlenmesi gerektiğine değinen Diş Hekimi Dr. Cemal Özocak, mümkün olduğunca gazlı içeceklerden uzak durulması gerektiğini aktardı.

Tatilde çocuklarda diş bakımını ihmal etmeyin!

Edirne'de karne sevinci yaşayan öğrenciler için 2 haftalık tatil süreci başladı. Tatil sürecinde çocukların rutinlerinin dışına çıkmaması için gözlemlenmesi gerektiğine dikkat çeken Diş Hekimi Dr. Cemal Özocak, Ağız ve diş sağlığının çocukların gelişimi için çok önemli olduğunu ifade etti.

Okulların 2 haftalık ara tatile girmesi ile birlikte çocukların tatile girdiğini belirten Diş Hekimi Cemal Özocak, ailelere ve çocuklara uyarılarda bulundu.

"Gazlı içecekler dişleri aşındırır"

Diş gelişiminin anne karnında başlayıp ergenlik çağına kadar sürdüğünü aktaran Diş Hekimi Dr. Cemal Özocak, "Bu nedenle var olan dişlerin korunması büyük önem taşıyor. Çocuklarımızın sağlıklı ve dengeli beslenmesi diş sağlığı açısından da çok önemlidir. Gazlı içecekler dişleri aşındırır. Mümkün oldukça bu içeceklerden uzak durmak gerekir. Armut, Havuç elma gibi sert besinlerin ısırarak yenmesi diş etlerini güçlendirir. Ayrıca mekanik olarak temizlenmesini sağlar. Çocukluğumuzda kazandığımız alışkanlıklar hayatımıza yön vermektedir. Bu yüzden çocuklarımıza diş fırçalama alışkanlığını kazandırırsak gelecekte daha sağlıklı dişleri ile gülümserler. Onlara iyi tatiller diliyorum. Diş bakımlarını ihmal etmemelerini tavsiye ediyorum" şeklinde açıklamada bulundu.

"Uyku düzeninin değişmesi diş fırçalama zamanına da etki eder"

Tatil günlerinde daha geç yatan ama çok uykulu olduğu için gece diş fırçalamayı ihmal eden çocukların da olabileceğini hatırlatan Özocak,  “Bu nedenle ebeveynler özellikle ara tatilde çocuklarını çok iyi takip etmeli, mümkün olduğunca şekerli ve fast-food yiyecekler yerine taze meyve ve sebze yemeleri konusunda yönlendirici olmalı. Çocukların diş fırçalama alışkanlıklarına düzenli bir şekilde devam etmelerini sağlamalıdır” dedi.

Özlem Ceylan