Badem ağacı tomurcuklandı

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi dolayısıyla Edirne'nin Havsa ilçesine bağlı Arpaç köyünde badem ağaçları tomurcuk vermeye başladı.

Badem ağacı tomurcuklandı

Edirne’de hava sıcaklığının 15 dereceye kadar yükselmesinin ardından Havsa ilçesine bağlı Arpaç köyünde badem ağaçları yalancı bahara aldandı. Ağaçlar tomurcuk vererek yaprak açtı.

Arpaç köyünde üreticilik yapan Tunay Aslan, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı ağaçların tomurcuk açtığını belirtti.

Toprağın içine giremeyen suyun ağacın içinde kaldığını söyleyen Aslan, “Sıcaklıklar erken uyanmaya sebep oldu. Bu sene yüzde 70 ila 80 gibi bir verim kaybı olacak. Çünkü önümüzdeki günlerde soğuk havanın olacağı söyleniyor. Yoğun sıcaklar oluştu. Yani mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklar dediğimiz akşam 12-13 dereceleri gördük. Gündüzde 16-17 dereceleri gördük Ocak ayında, Aralık ayında. Yani bunlar iklim değişikliği demek.” Dedi.

Havaların sıcak olmasından dolayı ağaçların bu hale geldiğini ifade eden Aslan, badem ağaçlarında erken uyanmanın meydana geldiğini aktardı.

Edirne’de badem ağaçlarının her yıl Mart, Nisan aylarında çiçek açtığını hatırlatan Aslan, iklim şartlarının değiştiğini vurguladı.

Ağaçları ocak ayında tomruğa düzdüğüne değinen Aslan,“Yaprak çıkartmaya başladı. Yani aldanma sebeplerinden bir tanesi de erken açış olacak. Normalde açması gereken gerçekte Mart, Nisan ayıdır. Bizim Edirne ikliminde bu zamandır. Ama gördüğünüz gibi hem tomruk hem yaprak düzdüler. Artık bundan öte don yaşanacaktır. Bu kaçınılmaz. Zaten hava derecesi de düşmeye başladı. Durum bunu gösteriyor.” Diye konuştu.

Doğukan Vurgun