Promet, 'Yapılan ara zammı önemli buluyoruz'

HAK-İŞ Edirne İl  Başkanı ve Öz sağlık iş Sendikası Edirne Şube Başkanı Emre Promet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde emekçilerin enflasyona ezdirilmeyeceği anlayışının ve Türkiye Yüzyılı vizyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkan yeni asgari ücret rakamlarının, çalışanlara ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Promet, 'Yapılan ara zammı önemli buluyoruz'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

2023 yılının ikinci yarısından itibaren geçerli olacak asgari ücret, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından açıklandı. Buna göre asgari ücret yüzde 34’lük artışla, brüt 13 bin 414 lira, net 11 bin 402 lira olarak belirlendi.

Emekçilerin enflasyona karşı alım gücünün düşmemesi için yapılan ara zammı önemli bulduklarını söyleyen HAK-İŞ Edirne İl  Başkanı ve Öz sağlık iş Sendikası Edirne Şube Başkanı Emre Promet, "Asgari ücretlinin satın alma gücünün korunmasına yönelik ekonomi politikalarının da hızla hayata geçirileceğine inanıyoruz” dedi.  

"Yapılan ara zammı önemli buluyoruz"

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, çalışma hayatına ilişkin sorunların çözümü ve eksikliklerin giderilmesi için bütüncül bir yaklaşımla etkin politikalar ve araçlar hayata geçirilerek emekçilerin yüzyılının da gerçekleşeceğine inandıklarını belirten Promet, "Bu kapsamda emekçilerin enflasyona karşı alım gücünün düşmemesi için yapılan ara zammı önemli buluyoruz. Asgari ücretlinin satın alma gücünün korunmasına yönelik ekonomi politikalarının da hızla hayata geçirileceğine inanıyoruz. HAK-İŞ olarak,  tüm ücret geliri elde eden kişiler için asgari ücrete tekabül eden kısmın vergiden muaf tutulmasına ilişkin düzenlemenin devam etmesini son derece önemli buluyoruz. Bununla birlikte, asgari ücret ile vergi oranları arasındaki makasın giderek daraldığına da dikkat çekiyor ve bu kapsamda ücretler üzerindeki vergi oranlarının düzenlemesine duyulan ihtiyacı bir kez daha belirtmek istiyoruz" ifadelerine yer verdi. 

Asgari ücret için işverenlere verilen devlet desteğinin yılın ikinci yarısı için 500 TL'ye çıkarılmasını da önemli bulduklarını söyleyen Promet, "Açıklanan asgari ücretin tüm emekçilere, ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Haber Merkezi