Özel tasarım ürünler, Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinliğinin ilgi odağı oldu

Edirne'de Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri çerçevesinde Saraçlar Caddesi'nde açılan sergide el emeği göz nuru özel tasarım ve hayal gücüne dayanarak dikilen gelinlik ilgi odağı oldu.

Özel tasarım ürünler, Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinliğinin ilgi odağı oldu

Edirne'de Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Halk Eğitim Merkezi ve diğer kurumlarda açılan meslek edindirme kurslarında ilmek ilmek işlenen eserler, açılan sergide görücüye çıktı.

Sergide, Çini işlemeden giyim üretim teknolojisine, Edirnekariden sanatsal motifler e,seramik biçimlendirmeden elde Maraş işine, mis sabundan keçe yapımına ve dekoratif el sanatlarına kadar birçok sanat dalında yapılan el emeği ürünler yoğun ilgi gördü.

1-7 Haziran Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri ilköğretim öğrencilerinden oluşan mehteran takımının gösterileri ile başladı.  Saraçlar Caddesi'ndeki etkinliklerde Ticaret Borsası İlkokulu öğrencilerinden oluşan mehteran takımının, "Ceddin Deden", "Ey Şanlı Ordu" ve "Hücum" marşları ilgiyle izlendi.

"Edirne, Türkiye'deki iller arasında en üst sıralarda yer alıyor"

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, açılışta bir konuşma yaptı.  Hayat boyu öğrenme faaliyetlerine katılımı arttırmayı hedefleyen, öğrenme fırsatları hakkında halkı bilgilendiren, aydınlatan, öğrenmeyi teşvik eden, sanatsal ve kültürel gösteriler içeren geniş kapsamlı etkinliklerle,Hayat Boyu Öğrenme Haftası'nın ülke genelinde tüm eğitim kurumlarında kutlandığını aktaran Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, "2022 yılında merkez ve ilçelerimizde 4 bin 379 kurs açılmış ve 92 bin 235 kursiyerin kaydı yapılmıştır. Halkımızın yaygın eğitime katılım oranı merkez ve tüm ilçelerimizde yüzde 22.62 olmuştur. Bu Türkiye'deki iller arasında en üst sıralarda olmamızı sağlamıştır. Edirne Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü genel mesleki ve teknik kurslar olarak 1 haziran 2023’den itibaren 720 kurs açmış 18 bin 577 kursiyer kaydetmiştir. Halkımızın yaygın eğitime katılım oranı 9.70 olmuştur. Bu süreçte 953 usta öğretici görev almıştır. 2023 yılı başından itibaren bu güne geçen süre içerisinde toplamda merkez ve ilçelerimizde bin 850 kurs açılmış, 44 bin 81 kursiyerin kaydı yapılmıştır. Halkımızın yaygın eğitime katılım oranı merkez ve ilçelerimizde yüzde 10. 70 olmuştur” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin hazırladığı ürünlerden oluşan sergi açıldı.

Edirne'de meslek edindirme kurslarına katılan kadınlar yaptıkları el emeği göz nuru eserleri, açılan sergiyle görücüye çıkardı. Düzenlenen etkinlikte kursiyerler hem uygulama yaptı, hem de ortaya çıkardığı ürünlerin satışını yaparak gelir elde etme imkanı buldu. Serginin göz bebeği ise özel tasarım dikilen gelinlik oldu. Dikiş kursuna katılan Kafiye Savcı, usta öğretici Sevinç Gökçe ile birlikte hayal gücüne dayanarak ortaya 2 ayda ortaya çıkardıkları gelinliği giyerek, hem tanıtım yaptı hem de renkli görüntüler oluşmasına vesile oldu. Gelinliği görenler ise şaşkınlığını gizleyemedi.

" Görenler hazır mı diye soruyor"

Özel tasarım gelinliği 2 ayda diktiklerini söyleyen Kursiyer Kafiye Savcı, emeklilik hayatı sonrası başladığı dikiş kursunda çok keyifli vakit geçirdiğini aktardı. Gelinliği görenlerin hazır mı diye sorduğunu ve kendilerinin dikimi olduğunu söyleyince çok şaşırdıklarını belirten Savcı, özellikle ev hanımlarına bu şekilde kurslara katılmasını tavsiye etti.

Öğrencileri ile birlikte farklı tasarım ürünler dikmeye çalıştıklarını söyleyen Edirne Halk Merkezî Dikiş Usta Öğreticisi Sevinç Gökçe ise, kursta kızı için diktikleri tasarım gelinliği açılan etkinlikte tanıtarak herkese göstermek istediklerini belirtti.

Göç İdaresi Müdürlüğü'nün misafir ettiği sığınmacıların yaptığı resimler ve el emeği ürünler de sergide yer aldı.

Mis Sabun Kursu usta öğreticisi Nilüfer Eren, Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri çerçevesinde açılan sergide hem ürünleri tanıttıklarını hem de satış yaparak ev ekonomilerine katkı sağladıklarını ifade etti.

Edirne Vali Yardımcısı Sızdı Zehin, Milli Eğitim Müdürü Arpacı, Edirne Ticaret Müdürü Mahmut Altun, Edirne Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu ve vatandaşlar sergiyi dolaşarak usta öğretici ve kursiyerlerden bilgi aldı.

Özlem Ceylan