Özbaş, 'Unutmayalım ki hepimiz yarının yaşlılarıyız'

Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Yaşlılara gösterilecek sevgi ve saygının gelecek kaygılarını azaltacağını belirten Özbaş, 'Unutmayalım ki hepimiz yarının yaşlılarıyız' dedi.

Özbaş, 'Unutmayalım ki hepimiz yarının yaşlılarıyız'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Birleşmiş milletler tarafından yaşlılara hak ettiği değerin verilmesi, sorunlarını dile getirmek, toplumsal olarak farkındalık oluşturmak amacıyla 1990 yılından günümüze 1 Ekim tarihi “Dünya Yaşlılar Günü" olarak kutlandığını hatırlatan Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, bir mesaj yayımladı.

"Bizim geleneklerimizde; yaşlılara hürmet, sevgi, hizmet vardır"

Yaşlılara hürmet, sevgi ve hizmetin geçmişten günümüze devam ettiğini belirten Özbaş, "Bu geleneğin sürdürülmesi hem aile bağlarımızın hem de toplumsal dokumuzun korunması bakımından hayati bir önem taşımaktadır. Bir toplumun hafızası olarak gelenek ve göreneklerin, milli ve manevi değerlerini kuşaktan kuşağa aktaran yaşlılarımızın karşılaştığı sorunların en aza indirilmesi ve sorunların çözüme kavuşturulması, toplumsal dayanışmanın en önemli göstergelerinden biridir" dedi.

Bir ömrün büyük kısmını topluma ve ülkeye hizmetle geçirmiş büyüklerimizin, yaşlandıkları ve bakıma muhtaç oldukları dönemde, ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yakışır bir şekilde bakımlarını sağlamanın bakanlığın öncelikleri arasında olduğuna dikkat çeken Özbaş,  "Yaşlılarımızın öncelikle ailelerinin yanında aile sıcaklığında yaşamaları, bunun mümkün olmaması halinde ise aile sıcaklığının kuruluş ortamında sağlanması öncelikli hedefimizdir. Amacımız, toplumsal değer yargılarımız arasında yer alan yaşlıya; sevgi, dayanışma ve saygı yaklaşımını, değişen toplum yapısı içinde sosyal hizmet alanlarına taşımaktır. Yaşlı vatandaşlarımıza uygulanacak hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini arttırmaya yönelik çalışmalar, devletimizce desteklenmekte ve sürdürülmektedir. Devletimizin sağladığı imkânlar ve sunduğu hizmetlerin her geçen gün daha da iyi hale getirilmesini sağlamaya yönelik çalışmalar ve yaklaşımlar öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır" ifadelerine yer verdi.

"Unutmayalım ki hepimiz yarının yaşlılarıyız"

Yaşlıların geçmişin tecrübelerini bugünlere aktaran, milli kültürü ve toplumsal değerleri yarınlara taşımamızı sağlayan, cemiyet hayatının en kıymetli hazineleri olduğunu aktaran Özbaş, "Yaşlılara gösterilecek sevgi ve saygı, gelecek kaygılarımızı azaltacak, hangi yaşta olursa olsun, tüm bireylerin yaşama güvenle bakmalarını sağlayacaktır. Unutmayalım ki hepimiz yarının yaşlılarıyız. En verimli çağlarını ülkesine ve milletine hizmetle geçirmiş bütün değerli büyüklerimizin “1 Ekim Dünya Yaşlılar Gününü” kutluyor, kendilerine sağlıklı uzun ömürler diliyor, sevgi ve saygılar sunuyorum" şeklinde açıklamada bulundu.

Haber Merkezi