287 üreticiye yüzde 75 hibeli kanola tohumu dağıtıldı

Edirne'de üretimin artırılması ve yaygınlaştırılması amacıyla ayçiçeği veriminin düşük olduğu bölgelerde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından  üreticilere yüzde 75 hibeli kanola tohumu dağıtıldı.

287 üreticiye yüzde 75 hibeli kanola tohumu dağıtıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından "Edirne'nin Sarı Çiçeği Kanola Projesi" kapsamında il genelinde 287 üreticiye, 21 bin 436 dekar alanda ekilmek üzere 1040 paket hibrit kanola tohumu verildi.

Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından  "Edirne'nin Sarı Çiçeği Kanola Projesi" kapsamında Lalapaşa ilçesine bağlı Hanlıyenice köyünde program düzenlendi.

Programa Edirne Valisi Yunus Sezer, Lalapaşa Kaymakamı Okan Ayaz, , Edirne Jandarma Komutanı Albay Hacı Ali Büber, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Lalapaşa Belediye Başkanı İsmail Arslan, Tarım İl Müdürü Atilla Bayazıt sivil toplum kuruluşları ve üreticiler katıldı.

"Sulanabilir tarım alanlarını çeltik, ayçiçeği için kullanıyoruz"

Çiftçilerin birikiminden ve yeteneklerinden faydalanarak alternatif ürünleri de uygulamak gerektiğini söyleyen Edirne Valisi Yunus Sezer, "İnsanların tarımdaki davranışlarını değiştirmek dünyadaki en zor işlerden birisidir. Bizim çiftçimiz gözüyle görmediği ürünü ekmekte tereddüt eder. Ancak bu tür desteklerle, önce uygulama alanları oluşturup çiftçimize gösterdiğimiz zaman bunun arkasının geldiğini görüyoruz. Sulanabilir tarım alanlarını çeltik, ayçiçeği için kullanıyoruz. Bu bitkimizin özelliği kuru tarım alanlarında ve tarıma uygun olmayan alanlarda üretiliyor. Bizim değerli tarım alanları dediğimiz alanların dışında üretiliyor. Buradan bir karar alalım ve önümüzdeki sene kim ne kadar istiyorsa kanola tohumunu ekonomik olarak biz destekleyelim. Ekilmeyen alanımız kalmasın. Tohum desteğini 2-3 katına çıkaralım ve bununla ilgili bütçemizi ona göre ayarlayalım. Çiftçilerimizin mutluluğu bizi de mutlu ediyor. Hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Edirne'nin çeltikte ve kanolada birinci sırada olduğunu söyleyen AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal,"Ayçiçeğinde 2’nci sıradayız, buğdayda 7’nci sıradayız. Sadece üretmekle kalmıyoruz, bunları en iyi şekilde üretiyoruz. Verimli topraklarımızı suyla buluşturmak için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün uygulamaya koyduğu ‘Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi’ projesi kapsamında kentin stratejik öneme sahip bitkisel ürünlerinin ve bitkisel üretimimi artırmaya yönelik, hedeflerine yönelik bu yıl içerisinde çeşitli projeler hazırladıklarını söyleyen Edirne İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, 9 adet proje hazırladıklarını ve bunları tarım takvimine göre uygulamaya koyduklarını aktardı.

Şimdiye kadar 7 projeyi hayata geçirdiklerini belirten Bayazıt, “Bugün de 8’inci projemiz olan ‘Edirne’nin Sarı Çiçeği Kanola’ projesini hep beraber hayata geçireceğiz. Kanola önemli bir yağ bitkisi, ama bizim aslında ilimizin en önemli yağlı tohumlu bitkisi ayçiçeği. Üreticimiz tarafından severek üretiliyorlar ve tüketiciler tarafından yağı severek tüketiliyor. Ayçiçeğinde ülkemiz üretiminin yüzde 14’ünü üretiyoruz ve şu anda iller arası sıralamada 2’nci sırada yer alıyoruz. Bu yıl buğdaydan sonra en fazla ekilmiş alana sahip ürünümüz ayçiçeği, yaklaşık 1 milyon 300 bin dekarlık bir alan. Kanola da diğer bir önemli yağlı tohum bitkisi. Özellikle, bu yıl hariç olmak üzere bizim, kuzey bölgelerimizde ayçiçek verimliliğimiz, güney ve orta kesimlere göre verim biraz daha düşük. Ama kanolada durum tam tersi. Diğer yağ bitkilerine göre birim alandan daha fazla ürün elde edilebiliyor, daha fazla yağ elde edilebiliyor" dedi.

Tohumların teslim edilmesinin ardından Edirne Valisi Yunus Sezer, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Lalapaşa ve Çevre Köyleri Kadın Girişimcileri Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından hazırlanan yöresel lezzetlerin yer aldığı ürünleri inceledi. Vali Sezer bölgenin yöresel lezzetleri hakkında çalışmaların yapıldığını ifade etti.

Burcu Temel