Nalça, '27 Mayıs 1960 askeri darbesi ile tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bırakıldı'

Edirne'de AK Parti İnsan Hakları Birim Başkanlığı tarafından 27 Mayıs 1960 Darbesi'nin 64'ncü yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasını okuyan AK Parti Edirne İl Başkanlığı İnsan Hakları Biriminden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Murat Nalça, demokrasiye ilk hançerin 27 Mayıs 1960 askeri darbesi ile saplandığını, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bırakıldığını ifade etti.

Nalça, '27 Mayıs 1960 askeri darbesi ile tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bırakıldı'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Demokrasi tarihinde kara bir leke olan 27 Mayıs 1960 Darbesi unutulmadı. AK Parti İnsan Hakları Birim Başkanlığı tarafından 27 Mayıs darbesinin 64. yılı dolayısıyla 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapıldı. AK Parti Edirne İl Başkanlığı İnsan Hakları Biriminden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Murat Nalça, il binasında yaptığı açıklamada, demokrasiye ilk hançerin 27 Mayıs 1960 askeri darbesi ile saplandığına dikkat çekti.

AK Parti Edirne İl Başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısına AK Parti Edirne İl Başkanlığı İnsan Hakları Biriminden Sorumlu İl  Başkan Yardımcısı Murat Nalça, Kadın Kolları İnsan Hakları Birim Başkanı Yeşim Erişmiş, Gençlik Kolları İnsan Hakları Birim Başkanı Beril Üğdül katıldı.

"Demokrasiye ilk hançer, 27 Mayıs 1960 askeri darbesi ile saplandı"

Türk demokrasisine ilk hançerin saplandığı toplum mühendisliğinin temellerinin, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olan 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi ile atıldığını söyleyen AK Parti Edirne İl Başkanlığı İnsan Hakları Biriminden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Murat Nalça, 27 Mayıs Darbesi'nin, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bıraktığını ifade etti.

Dönemin tek partili CHP yönetimiyle girdikleri seçim yarışında rekor oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının, kısa süre içinde gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlattığını aktaran Nalça,  Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu’dan silmeye çalışan CHP iktidarının anti-demokratik uygulamalarını izale etmiş, tek parti rejiminin en büyük ayıplarından “Türkçe Ezan” uygulamasını kaldırarak Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermişlerdir. Devlet ve vatandaşın kuvvetli bağından rahatsız olanlar çeşitli yalan ve iftiralarla 1960 yılında, askerin namlusunun Çankaya Köşkü’ne çevrilmesini sağlamışlardır. Doğrudan millete savaş açan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime anti-demokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari “Yassıada Yargılamaları” ile masum insanları hukuk dışı şekilde idam etmiştir. İdam edilenler Milletin Vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur" ifadelerine yer verdi.

"Benzer bir senaryo 15 Temmuz’da sahnelenmeye çalışıldı"

Üzerinden yarım asırdan fazla geçmesine rağmen benzer bir senaryo da 15 Temmuz’da sahnelenmeye çalışıldığını belirten Nalça, "Ancak Milletimiz vakur duruşuyla, millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını 15 Temmuz’da son kez bozmuş; Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir. Bu vesile ile Türkiye’de darbe dönemlerinin kapandığını ve darbelere karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyor; demokrasi ve özgürlüklerin daim olması adına canlarını feda eden Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız" şeklinde açıklamada bulundu.

Burcu Temel