Makedonyalı öğrenciler 'Rumeli Türküleriyle Balkan Gecesi' konseri düzenlendi

Türkiye'de Okuyan Makedonyalı Öğrenciler Birliği tarafındanEdirne Gençlik Merkezi'nde 'Rumeli Türküleriyle Balkan Gecesi' konseri gerçekleştirildi.

Makedonyalı öğrenciler 'Rumeli Türküleriyle Balkan Gecesi' konseri düzenlendi

Gençlik Merkezinde düzenlenen konsere Trakya Üniversitesinde (TÜ) öğrenim gören uluslararası öğrenciler katıldı.

Konserde birliğin üyeleri Makedonlayı öğrenciler sahne aldı. Öğrenciler "Göçmen kızı", "Güldaniyem", "Kırlar üzerinden doğar sabah yıldızı", "Bir fırtına tuttu bizi", "Çalın davulları" gibi balkan türkülerini eserleri seslendirdi.

Türkiye'de Okuyan Makedonyalı Öğrenciler Birliği Genel Başkanı Hişam Emin, Edirne'de birlik olarak faaliyetler yaptıklarını söyledi.

Balkan kültürünü ve Rumeli Türkülerini tanıtmak için etkinlik düzenlediklerini belirten Emin,"Aynı zamanda Balkanlar kültürünü ve insanların türkülerle nasıl şen olduğunu göstermek amacıyla böyle bir gece düzenledik. Birlik ve beraberlik içerisinde her daim Balkanlar'dan gelen öğrencilerle beraber hareket ediyoruz. Bu bizim içinde gurur verici oluyor." Şeklinde konuştu

Türkiye'de Okuyan Makedonyalı Öğrenciler Birliği Onursal Başkanı Yusuf Emini de birlik ve beraberlik içerisinde olmaya devam ettiklerine vurgu yaptı.

Emini, Türkiye'yi anavatan gördüklerini dile getirerek, "Bugün Edirne'deki buradaki arkadaşlarımızla birlikte anavatan gördüğümüz bu coğrafyada gerek kültürümüzü, gerek sanatımızı, gerek bizi biz yapan tüm unsurları yaşatmaya, tanıtmaya birlik ve beraberlik içerisinde olmaya devam ediyoruz." Dedi.

Konsere, Edirne Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu, kurum kuruluş yöneticileri ve uluslararası öğrenciler katıldı.