Kuraklık ayçiçeğinde rekolte kaybına yol açabilir

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, yaşanan kuraklık nedeniyle ayçiçeği ve buğdayda ciddi bir rekolte kaybının oluşabileceğini aktardı. Kırbiç, ayçiçeği üretiminde olası bir sapmanın yaşanması halinde çeşitli sıkıntıların yaşanabileceğini söyledi.

Kuraklık ayçiçeğinde rekolte kaybına yol açabilir
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç gazetecilere kuraklıkla ilgili açıklamalarda bulundu. Kırbiç, kuraklık nedeniyle ayçiçeği ve buğdayda rekolte kaybının oluşabileceğini kaydetti.

Yağışların gerçekleşmemesi nedeniyle önümüzdeki dönemde üretimle ilgili sıkıntıların yaşanabileceğini dile getiren Kırbiç, “En çok yağış almamız gereken Kasım, Aralık ve Şubat ayları kurak geçti. Kar yağışı da olmadı. Trakya bölgesinde ciddi bir kuraklık var. Ülke genelinde de bu yaşanıyor. Yağışlara miktarlarına baktığımızda gerçekten çok büyük bir düşüş var. Bölgemizin kuzeyinde yer alan barajların su seviyelerinde düşüş görülüyor. Trakya’nın mısır üretiminde ciddi potansiyele sahip Kavaklı bölgesinde Kayalı Barajı’nın su seviyesindeki düşüklük nedeniyle süreç içerisinde arazilere su salınmayacağına dair duyumlarımız var. İnşallah önümüzdeki günlerde bir miktar yağış alırsan o bölgelerde barajlarda yükselme olur.” Dedi.

Önümüzdeki günlerde beklenen yağışların gerçekleşmesinin barajlardaki su seviyesin artış sağlayacağını ifade eden Kırbiç, yağışlarla birlikte toprağında doygunluğunda artış olacağını aktardı.

Edirne’nin yıllık yağış ortalamasının 500-600 milimetre olduğuna değinen Kırbiç, bu yıl ortalamanın çok altında olunduğunu açıkladı.

Ayçiçeği ekim döneminin yaklaştığını belirten Kırbiç, buğdayların da gübre ve ilaç atım döneminde olduğunu yineledi.

“Sulama göletleri ile ilgili projelerin bir an evvel faaliyete geçmesi gerek”

Buğdayların boylarında artış yaşandıkça su ihtiyacının artacağını ifade eden Kırbiç, toprakta bulunan su miktarının oluşan ihtiyaç doğrultusunda kısa sürede azalacağını kaydetti.

Bitkilerin kuraklıkla birlikte gelişim sağlamadığından bahseden Kırbiç, “Kuraklık nedeniyle verim düşüşleri yaşanıyor. Bunlar için birtakım önlemler alınması gerek. Bölgemizin kuzeyi için bir takım baraj projelerimiz var. Sulama göletleri ile ilgili projelerin bir an evvel faaliyete geçmesi önem arz ediyor. Meriç ve Tunca nehirlerimizin debileri en yüksek akması gereken dönemde oldukça düşük seyrediyor. İnşallah önümüzdeki günler bizi yanıltır ve gerçekleşen yağışlar hem toprakları hem de barajları doyurur.” Şeklinde konuştu.

“Kuraklık ayçiçeğinde rekolte kaybına yol açabilir”

Yağışların gerçekleşmemesi halinde ayçiçeğinde rekolte kaybının oluşacağını dile getiren Kırbiç, Türkiye’nin hali hazırda ayçiçeği ihtiyacını karşılayamadığına dikkat çekti. Kırbiç, ayçiçeği üretiminde oluşabilecek bir sapmanın çeşitli sıkıntılara yol açabileceğini söyledi ve şöyle devam etti:

“Yağ fiyatları geçen yıla göre yüzde 30 daha düşük. Fiyatlar düştüğü için üreticiler ayçiçeği ekip ekmeyeceği yönünde karar verecek. Daha önce ekilmeyen yerlere ayçiçeği ekimi yapılmıştı. Ülke genelinde ciddi üretimler olmuştu. Hasat döneminde daha önce ekilmeyen bölgelerde fiyatlar dip yapmıştı. Bu nedenle ürün desenlerinde değişikliğe gidilmesi bekleniyor. Geçen yıllara göre ülke üretiminde düşüşe neden olabilir. Tabi üreticilerin para kazanması ve ürünün devamlılığı gerekmekte. Çiftçinin para kazanmasına bağlı olarak üretimde yine artış yaşanabilir. Tekrar desteklerle ve fiyat politikasıyla çiftçiler teşvik edilmeli. Bunu kısa sürede yapmamız gerekiyor çünkü ayçiçeği ekim dönemi geldi. Çiftçilerimiz fiyatlara göre karar verecektir.”

Doğukan Vurgun