Kapıkule'de sezon başladı, önlemler arttırıldı

Türkiye'nin Avrupa'ya açılan ve en büyük sınır kapılarından birisi olan Kapıkule'de Kurban Bayramı ve gurbetçi sezonu dolayısıyla tedbirler arttırıldı. Hem Ticaret Bakanlığı hem de Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gümrük kapılarına personel takviyesi yapıldı.

Kapıkule'de sezon başladı, önlemler arttırıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kapıkule Sınır Kapısı'nda alınan tedbirleri yerinde inceleyen Edirne Valisi Yunus Sezer, gazetecilere yaptığı açıklamada oluşacak yoğunluğa karşı tüm hazırlıkların yapıldığını ve personel sayısının arttırıldığını duyurdu.

Bir yandan Kurban Bayramı tatili, bir yandan gurbetçi sezonunun başlaması ile birlikte sınır kapılarında alınan trafik tedbirlerini yerinde görmek için ziyarette bulunduklarını söyleyen Edirne Valisi Yunus Sezer, oluşacak yoğunluğa karşı tüm hazırlıkların yapıldığını ve personel sayısının arttırıldığını belirtti.

Sınır kapılarında yıl boyunca yoğunluk olduğunu ve bu yoğunluğun her yıl yüzde 10 oranında arttığını aktaran Vali Sezer, Ramazan bayramı tatili boyunca Edirne'deki sınır kapılarından 450 bin yolcu ile 108 bin araç giriş ve çıkışı olduğunu buna bağlı olarak da büyük bir yoğunluk oluştuğunu hatırlattı.

Kurban Bayramı süresinde gümrük kapılarında 622 gümrük ve 190 emniyet olmak üzere toplam 812 personelin 24 saat esasına göre trafik ve ziyaretçi akışını kesmeden kolaylıkla giriş ve çıkış yapmalarını sağlayacak şekilde görevleri başında olacağını söyleyen Vali Sezer, vatandaşlara trafik kurallarına uymaları konusunda çağrıda bulundu.

"Gümrük kapılarımıza personel takviyesi oldu"

Haziran ile Eylül ayı arasında olmak üzere 3 ay boyunca yoğun şekilde araç giriş ve çıkışı olacağını belirten Vali Sezer, "Geçen yıl gurbetçi sezonunda 616 bin araç girişi olmuş. Günlük ortalama 7 bin 166 aracın giriş yaptığını görüyoruz. Bu sene de aynı dönem için geçen yıllar baz alındığında toplam 700 bin aracın giriş yapacağını öngörüyoruz. Hem bayram tatili boyunca hem de bayram sonrası gurbetçi sezonunda gelen hemşerilerimizi karşılamak üzere tüm kapılarımızda ve gişelerimizde tedbirlerimizi aldık. Bu dönemde hem ticaret bakanlığımız gümrük personeli, hem de emniyet genel müdürlüğümüz tarafından gümrük kapılarımıza personel takviyesi oldu" ifadelerine yer verdi.

Geçişlerle ilgili olarak geçen yıllarda yaşanan aksaklıkları göz önüne alarak kapılarda daha hızlı geçişlerle ilgili düzenlemelere gittiklerini ifade eden Vali Sezer, hem gümrük hem de emniyet müdürlüklerinin ortaklaşa çalışma yaptığını söyledi.

Geçişlerin seri şekilde olması için her türlü tedbiri aldıklarını vurgulayan Vali Sezer, gurbetçileri bekletmeden vatan hasretlerini gidermeleri için Bulgaristan tarafı ile de görüşmelerin yoğun şekilde devam ettiğini dile getirdi.

Bayram boyunca trafik tedbirlerinin çok önemli olduğunu belirten Vali Sezer, içişleri bakanlığının güvenlik tedbirleri ile ilgili yayınladığı genelgeye yönelik toplantıları yaptıklarını ve herkese sorumluluklarını tevdi ettiklerini söyledi.

"Sivil ve resmi ekiplerin denetimleri artarak devam edecek"

Radar hız denetimleri, insansız hava araçları ile yapılan denetimler,  emniyet kemeri denetimleri,  motosiklet, alkollü araç kullanımı ile ilgili denetimlerin yanı sıra şehirler arası otobüslerle ilgili sivil ve resmi ekiplerin denetimlerinin bu dönemde hızlı şekilde artarak devam edeceğini söyleyen Vali Sezer, Bu çerçevede emniyet ve jandarmanın 202 araç, 169 trafik personeli ve 49 trafik timi olacak şekilde çalışmalarını bu dönemde de devam ettireceğini ifade etti.

Sağlık ve itfaiyenin görevinin başında olacağını belirten Vali Sezer, bin 732 sağlık personelinin il merkezi ve ilçelerinde görev yapacağını, 138 İtfaiye personelinin de orman ve AFAD personeli ile beraber bayram sürecinde olası yangınlara karşı teyakkuz halinde olacağını belirtti.

Edirne'de Ramazan Bayramı'nda ölümlü kaza olmadığına değinen Vali Sezer, bu dönemde de trafik kazasının olmadığı güzel bir bayram geçirilmesini diledi.

 Enez ve Keşan'da da yoğunluğun giderek arttığını belirten Vali Sezer, trafik yoğunluğuna karşı kör noktalarda oluşacak kazaların önüne geçilmesi için karayolları ekiplerinin trafik işaretlemeleri ve levhaların koyulması gereken alanlarda çalışma yaptığını ifade etti.

Vali Sezer, açıklamasının ardından memleket hasretiyle yola çıkan ve yurda giriş yapan gurbetçilerle görüşerek hayırlı bayramlar diledi.

Doğukan Vurgun