Kamu kurumları TOGG'a geçiş yapacak

Kamu kurum ve kuruluşlardaki araçlar yerli ve milli TOGG'la değiştirilecek.

Kamu kurumları TOGG'a geçiş yapacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla, tasarruf tedbirleri kapsamında kamu ve kurumlardaki yabancı menşeli araçların satışa çıkartılacağını, yerli ve milli TOGG marka araçlara geçiş yapılacağını duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni bir açıklama yaparak kamuda tasarruf genelgesini yayınlandıklarını ifade etti. Buna göre kamu kurum ve kuruluşlar sadece TOGG araçları satın alabilecek.

Bakan Mehmet Şimşek, kamudaki araç alımlarında değişikliğe giderek TOGG dışında başka hiçbir aracın satın alınmayacağını açıkladı. Şimşek, böylece hem ülke ekonomisine katkı sağlamayı hem de tasarruf etmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Bundan böyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yetkililer, yabancı üretim modellerinin yerine yerli otomobil TOGG'u kullanacak. Şu anda kamuya ait elde bulunan araçların satışı yapılarak yerine TOGG araçları getirilecek.

Mehmet Şimşek, "Kamuda tasarruf genelgesini güncelledik. Taşıtlar konusunda maksimum hassasiyet gösteriyoruz. Yeni araç alımında sadece TOGG alınacak, eldeki araç da satılacak." şeklindeki açıklamasıyla kamudaki TOGG dönüşümünü doğruladı.

Yeni alınacak TOGG araçları ile birlikte kamudaki araç dönüşümü 10-15 yıl içerisinde tamamlanmış olacak. TOGG’un kamu alımlarının yanı sıra sivil sektördeki ve global pazardaki konumunun da geliştirilmesi hedefleniyor.

Haber Merkezi