Kaçak yapılar için yıkım kararı alındı

Edirne İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantıları devam ediyor. Toplantıda sunum yapan katılan İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdür Vekili Ali Çelik, 2023 yılında 84 kaçak yapı için yıkım kararı alındığını duyurdu.

Kaçak yapılar için yıkım kararı alındı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarına katılan İmar ve Kentsel İyileştirme Müdür Vekili Ali Çelik, Edirne İl Özel İdaresine sunum yaptı. Çelik, meclis salonunda yaptığı sunumda 2023 yılında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Çelik, kaçak yapılar için yıkım kararı alındığını duyurdu.

Edirne İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdür Vekili Ali Çelik, kurumunun yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Alınan karar doğrultusunda 10 kaçak yapının yıkıldığını belirten Çelik, çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Müdürlük olarak 2023 yılında toplamda 146 yapı ruhsatı verdiklerini açıklayan Çelik, "Yıl içerisinde 19 yapı kullanma izin belgesi, 54 valilik yapı kullanma izin belgesi düzenledik. 197 binaya inşaat izni, 74 binaya ise yapı kullanım izni verdik. Ayrıca 95 izinsiz yapı mühürledik ve 106 izinsiz yapıya encümen kararı ile 7 milyon 168 bin 940 lira para cezası uyguladık. 2023'te 146 metruk bina tespit ederek sahiplerini bildirdik. Bildirmeler sonucunda 125 yapının yıkımını veya metruk durumunu giderdik. 21 yapı için işlemlerimiz devam ediyor." dedi.

2024 yılında yapılması planlanan faaliyetleri hakkında da bilgi veren Çelik, “Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmeliğin 22’nci maddesinin birinci fıkrasına istinaden 2024 program döneminde Edirne İl Özel İdaresi sınırları dahilinde Maks Adres Kayıtlarının Dış Kapı Numaratajlarının Üretimi ve Yerlerine Monte Edilmesi planlanmaktadır. 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa İstinaden 2024 Program döneminde sonraki sayfada belirtilen Doğal Sit Alanlarına ait Koruma Amaçlı İmar Planları Yapım İşi planlanmaktadır” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Çelik'e sunumu için teşekkür etti.

Doğukan Vurgun