İtfaiye müdüründen soba ve baca zehirlenmelerine karşı uyarı

Kış mevsiminin etkisini göstermeye başlaması ile birlikte müstakil evde oturan ve kat kaloriferli binalarda oturan vatandaşlar, baca zehirlenmelerine karşı dikkatli olması gerekiyor. Edirne İtfaiye Müdürü Erdoğan Göbel, vatandaşlara soba ve baca zehirlenmelerine karşı uyarıda bulundu.

İtfaiye müdüründen soba ve baca zehirlenmelerine karşı uyarı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kış mevsiminin etkisini göstermesi ve havaların soğuması ile birlikte sobalar yakılmaya başladı. Müstakil evde oturanlar ve kat kaloriferi olan binalarda oturanlar için riskli dönem başladı. Baca ve soba bakımlarının kış mevsimi gelmeden yapılması gerekiyor.  Dar bacaların 2 ayda bir, geniş bacaların ise yılda 2 defa temizletilmesi gerektiğini söyleyen Edirne İtfaiye Müdürü Erdoğan Göbel, vatandaşlara kaliteli yakıt kullanmaları için çağrıda bulundu.

"Soba boruları 15 günde bir temizlenmeli"

Soba borularının devamlı olarak 15 gün içerisinde temizlenmesi gerektiğini aktaran Göbel,  "Yangın soba borularından başlıyor. Vatandaşlar temizleyerek önlem almalı. Bacaların temizliği yaz sezonu bittiğinde ve Eylül ayında yapılması gerekiyor. Bir de kış ortasında temizlenmesi gerekiyor. Kış sezonunda temizletmek çok büyük önem taşıyor. Baca temizliği yakıttan tasarruf edilmesini sağlıyor.  Baca doluysa ve çekmiyorsa hem zehirlenme meydana gelebilir hem de alevlenmez ve ısıyı vermez" dedi.

Vatandaşların baca temizliği konusunda bilinçli olduğunu ve her yıl düzenli olarak temizliğini yaptırdığını aktaran Göbel, yine de ‘ben bacamı temizlettim’ deyip de ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

" Panik yapmadan bir yandan önlem alınmalı, bir yandan itfaiye aranmalı"

Vatandaşların baca yangını ile karşılaşması durumda yapması gerekenler ile ilgili de açıklamada bulunan Göbel, "İlk etapta yapacağı iş ısıyı yanıcı maddeden ayırmak, sobanın kovası varsa o kovayı dışarıya almak. Eğer yoksa hemen boruları çıkarıp içindeki ısıyı boşaltıp bacanın alt ve üst kısımlarını kapatması lazım. Ardından itfaiyeye haber vermesi gerekiyor. Baca tutuştuysa alttan sobaya ısı gidiyorsa baca kesinlikle sönmez ve zarar verir. İlk soba borusunu çıkartıp alttan ve üstüne tıkayıp itfaiye ekipleri gelene kadar kontrol altına alınabilir. Bir kişi bu işlemleri yaparken diğer kişi itfaiyeyi mutlaka aramalı. Eğer tek kişiyse ilk önce itfaiyeyi aramalı ve uygun bir şekilde ekipler gelene alevin çatıya çıkmaması için kadar kontrol altına almalı" ifadelerine yer verdi.

Edirne’de şirket olmadığı ve çok fazla katı yakıtlı bacalar kalmadığı için itfaiyeye müracaat edenlere meclis kararıyla alınan ücret karşılığında hizmet sağladıklarını belirten Göbel, Vatandaşlara baca temizliği için randevu oluşturmaları gerektiğini hatırlattı.

“Doğalgaz bacaları da kontrol ettirilmeli”

Doğalgaz bacalarının da kontrol ettirilmesi gerektiğinin altını çizen Göbel, “Biz itfaiye olarak bunları çok o kadar vakıf değiliz. Bu bacalarda şirketlerin kontrolü gerekiyor. Biz itfaiye olarak doğalgaz bacası temizlemiyoruz ama soba bacalarıyla ilgili müracaatlar olduğu zaman gereken yardımı sağlamaya çalışıyoruz. Doğal gaz bacasında kurum yapabilir mi temizdir bizim bacamız demesinler. Kombi bacaları da öyle düşünmesinler. Kombi bacalarını kullanmadıkça mesela diyor ki adam ben Avrupa'da yaşıyorum. Kombinin kendine ait bacası vardır. O bacalarda arılar, bu sarı arı denilen şeyler. İçine bir petek yapıyor ve tıkamış oluyor. Tıkadıktan sonra da gazın içeriye sızmasını sağlar. Tabii büyük doğal gaz bacalarında da birkaç vakaya şahit olduk. Bal arıları burasını boş görüyor yazın. Burasını bir sığınma yeri görüyor. Orada da bir bal peteği yapıyor. Bu bal peteği de gazın çıkmasını önlediği için zehirlenmelere sebep oluyor” ifadelerine yer verdi.

Vatandaşların herhangi birine bacasını temizletmesi durumunda 'bacamız yandı' şikâyetleriyle geldiğini aktaran Göbel, nasıl ve kim tarafından temizlediğinin de oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Yaptıkları kontrolde bacanın bilinçli şeklide temizlenip temizlenmediğini anladıklarını söyleyen Göbel, "Vatandaş 1-2 yıl içerisinde temizlemediği bacasını yoldan geçen birine temizlettiyse bacanın tekrar yanmayacağı konusunda söz veremez ama biz bu sözü verebiliriz. Bu yüzden bu konuda da dikkat etmeleri gerekmektedir" ifadelerine yer verdi.

Doğukan Vurgun