İlkokul öğrencilerinin hazırladığı '100. Yıl Nostalji' sergisi açıldı

Edirne'de, Cumhuriyet'in 100. yılı kutlamaları çerçevesinde Kurtuluş İlkokulu öğrencileri tarafından hazırlanan '100. Yıl Nostalji' sergisi düzenlenen törenle açıldı.

İlkokul öğrencilerinin hazırladığı '100. Yıl Nostalji' sergisi açıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’de Kurtuluş İlkokulu 3. sınıf öğrencileri tarafından Cumhuriyet döneminde kullanılan ve günümüze kadar ulaşan eşyalardan oluşan serginin açılışı yapıldı. Öğrencilerin getirdiği ve okul yönetimi tarafından toplanan eşyalardan oluşan sergi sonrası Cumhuriyet müzesi oluşturuldu.

Medrese Alibey Mahalle Muhtarı Nesrin Çağlar, Okul Müdürü Özer Gökçeciler ve müzeye destek veren öğretmen ve velilerin katılımıyla müzenin açılışı kurdele kesimiyle açıldı.

Açılışta konuşan Kurtuluş İlkokulu Müdürü Özer Gökçeciler, veliler ve öğrenciler katkılarıyla Cumhuriyet döneminden bu yana evlerde kullanılan eşyalardan hem öğrencilere hem de vatandaşlara sergilemek için kurduklarını dile getirdi.

"Cumhuriyeti nasıl kurduk, Bunları görsünler, öğrensinler"

Cumhuriyet döneminde kullanılan eşyaların öğrencilerin dikkatini çektiğini belirten Gökçeciler, “Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı anısına 3 sınıf öğrencilerimiz. Daha önce büyüklerimizin, dedelerimizin, ninemizin kullandığı mutfak araçları, ihtiyaç araçları olan her şeyi buraya sergiledik. İstedik ki, çocuklarımız daha önce neler yaşadık? Cumhuriyeti nasıl kurduk? Nasıl bugünlere geldik? Bunları görsünler, öğrensinler. Annelerimiz en başta öğretmenimiz beraber bu sergiyi hazırladık. Hem okulumuzun diğer öğrenci gruplarına hem de halka açık bir şekil bunları burada sergiliyoruz. Böyle güzel şeyleri saklamak, böyle güzel anıları saklamak günü geldiği zaman da sergilemek gurur verici. Biz de böyle bir küçük bir etkinlik düşündük ve yaptık. Sergimizde mutfak radyolarımız, okul olarak kullandığımız eşyalar var” ifadelerine yer verdi.

Serginin açılışının ardından öğrenci ve veliler hatıra fotoğrafı çekildi. Düzenlenen etkinlikte katılımcılara çeşitli ikramlar yapıldı.

Doğukan Vurgun