Hızlı Tren Projesi'nde çalışmaların yarısından fazlası tamamlandı

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hızlı tren Projesi kapsamındaki çalışmalar aralıksız olarak devam ediyor. Yaklaşık 52 kilometrelik hat serimi yapılan projede hem fiziki hem de birlikte altyapı işlerinde yarısından fazlası tamamlandı.

Hızlı Tren Projesi'nde çalışmaların yarısından fazlası tamamlandı

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hızlı tren Projesi çalışmalarının fiziki ilerleme %55 olmakla birlikte altyapı işlerinde %76 civarında ilerleme gerçekleşti. Halkalı-Kapıkule trenle seyahat süresi 4 saatten 1 saat 20 dakikaya, yük taşıma süresi 6.5 saatten 2 saat 20 dakikaya düşecek.

Haziran 2019 ayında yapım çalışmalarına başlanan Halkalı – Çerkezköy Demiryolu Hattı Çerkezköy-Kapıkule Kesimi İnşası İşi’nin 2023 yılı içinde tamamlanması planlanıyor. Projeyle Halkalı-Kapıkule arası trenle seyahat süresi 4 saatten 1 saat 20 dakikaya, yük taşıma süresi 6,5 saatten 2 saat 20 dakikaya düşecek.

Çift hatlı, 200 kilometre hıza uygun, sinyalli ve elektrifikasyonlu inşa edilecek olan projenin yatırım bedeli 10,5 milyar lira. Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısını sağlayacak hızlı tren hattı, Çerkezköy-Kapıkule ve Halkalı-Çerkezköy demiryolu kesimlerinden oluşuyor.

Proje’nin 153 kmlik Çerkezköy-Kapıkule Demiryolu kesimine ilişkin yapım sözleşmesi imzalanarak, Haziran 2019'da çalışmalara başlandı. Hızlı tren hattı projesinin yüzde 55'lik kısmında fiziki ilerleme gerçekleşmiş durumda.

Yüklenicinin Temmuz ayı sonu itibari ile projede beyaz yaka mavi yaka olmak üzere toplada 1.908 çalışanı ve sahada aktif 747 adet makine ve ekipmanı bulunmaktadır. Projenin Çerkezköy - Kapıkule hattında tam 6 adet istasyon bulunacak.

“Çevre duyarlı proje”

Proje çevreye duyarlı olarak ilerliyor. Hat güzergâhı boyunca organik toprak korunuyor tekrar kullanılıyor. Yaban hayatı için geçişler yapılıyor ve ses perdesi imal ediliyor. Ayrıca saha personeline de düzenli olarak çevre eğitimleri veriliyor.

Projenin, bir başka özelliği de ‘Dünyanın En Büyük AB Hibe Projesi’ Olması. Demiryolu projesinin Çerkezköy-Kapıkule hattına ait sözleşme bedeli 530 milyon Avro olup, 275 milyon Avrosu Avrupa Birliği hibe fonlarından sağlanacak. Proje dünyanın en büyük hibe projesi olma özelliğine sahip. Projenin bu kesiminin 2023 yılında yapım çalışmalarının tamamlanması hedefleniyor.

Proje dünyanın en büyük hibe projesi olma özelliğine sahip. Demiryolu projesinin Çerkezköy-Kapıkule hattına ait sözleşme bedeli 530 milyon Avro olup, 275 milyon Avrosu Avrupa Birliği hibe fonlarından sağlanacak. Bölgedeki kara ulaşım yoğunluğu azalarak demiryolu ulaşımı artacak dolayısıyla kazalar ve hava kirliliği azalacak"

Proje bünyesinde inşası zor olan sanat yapılarını da barındırıyor. Projede 53 alt geçit, 59 üst geçit,16 demiryolu köprüsü, 2 tünel, 194 menfez ve 3'te viyadük yapılacak.

Yatırım tutarı 10,5 milyar lira olan 229 kmlik Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi’nin her iki kesimi de tamamlanıp, hizmete alındığında, saatte 200 kilometrelik hızla seyahat edilebilecek.

“Proje ile birlikte Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illeri hızlı tren ağına bağlanacak”

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattıyla, Londra’dan Pekin’e uzanan Demir İpek Yolu’nun önemli bir parçası tamamlanmış olacak. Hat tamamlandığında Türkiye ve Trans Avrupa ağlarını yüksek kalitede birbirlerine bağlayacak. Bölgede üretilen sanayi ürünlerinin ihracat imkânları artacak, imalat sanayisine gerekli olan hammaddenin taşınması sırasında oluşacak lojistik maliyetleri azaltacak. Mevcut hat kapasitesi 4 kat artacak.

Şuan ki durumda 1,53 milyon ton yük taşınmakta olup yıllık 9,6 milyon ton yük taşınması, mevcut durumda ortalama yıllık ortalama 600 bin yolcudan 3,4 milyon yolcuya çıkılması hedefleniyor.

“Projenin birçok amacı bulunuyor”

Proje, Halkalı- Kapıkule Demiryolu Hattının yaklaşık 152.91 km uzunluğundaki Çerkezköy- Kapıkule Kesiminde çift yönlü ve elektrikli bir hat yapımına yönelik olması hedefleniyor . Proje zaman etkin (hızlı), rahat ve güvenli bir ulaşım sistemi sağlamak amacıyla yürütüldüğü belirtildi. Projenin temel amaçları; Pekinden Londra’ya giden ipek demiryolunun konfor ve hızının artacağı ulaşım ayağını sağlamak, Türkiye ve Avrupa arasındaki seyahat süresini azaltmak, Konforlu ve güvenli bir ulaşım sistemi sağlamak, Demiryollarının ulusal ulaştırma ağı içindeki payını arttırmak, Ankara ile Bulgaristan ve Yunanistan sınırı arasındaki devlet karayolunun trafik yükünü azaltmak ve egzoz gazından kaynaklı çevre kirliliğini en aza indirmek olarak belirtiliyor.

Proje kapsamında sanat yapısı olarak 1068 m uzunluğunda 2 adet Viyadük,  1560 m uzunluğunda 2 adet Aç- Kapa Tünel, farklı uzunluklarda 28 adet Demiryolu Köprüsü, 63 adet Üst Geçit, 52 adet Alt Geçit, 185 adet hidrolik Menfez bulunuyor. Proje tamamlandığında yılda 3.4 milyon yolcu taşınması ayrıca yılda 9.6 milyon ton yük taşınması hedefleniyor.

“2023 yılı içinde tamamlanması planlanıyor”

Haziran 2019 ayında yapım çalışmalarına başlanan Halkalı – Çerkezköy Demiryolu Hattı Çerkezköy-Kapıkule Kesimi İnşası İşi’nin 2023 yılı içinde tamamlanması planlanıyor. Sözleşmesi 530 milyon Avroya imzalanan projenin, 275 milyon Avrosu Avrupa Birliği hibe fonlarından sağlanacak olup dünyanın en büyük hibe projesi olma özelliğine sahiptir.Projede fiziki ilerleme %55 olmakla birlikte altyapı işlerinde %76 civarında ilerleme kaydedilmiştir. Bugün itibariyle proje kapsamında yaklaşık 1.908 kişi istihdam ediliyor.

Burcu Temel