Havsa Asfalt plenti için 100 bin liralık teminat mektubu

Edirne İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarının 2. Birleşimi Mehmet Geçmiş Başkanlığında gerçekleştirildi. Turizm Komisyonu tarafından hazırlanan tarihi konakların ihyası ile Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan doğalgaz güvence bedeli hakkında hazırlanan raporlar meclis üyelerine sunuldu.

Havsa Asfalt plenti için 100 bin liralık teminat mektubu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş başkanlığında düzenlenen toplantı yoklamanın alınması ve tutanak özetlerinin okunmasıyla başladı. Ardından komisyon raporlarına geçildi. Turizm Komisyonu tarafından hazırlanan tarihi konakların ihyası ile Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan doğalgaz güvence bedeli hakkında hazırlanan raporlar meclis üyelerine sunuldu.

Plan ve Bütçe Komisyonu raporunu Başkanvekili Sezgin Gündoğdu okudu.

Raporda, Havsa asfalt plentinin faaliyete geçmesi adına bankadan alınacak kredi için gereken güvence bedeli yerine Edirne Valisi Yunus Sezer’in girişimleri sonrası 100 bin liralık teminat mektubunun verileceği aktarıldı.

Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Vali Yunus Sezer’in ikili görüşmeler sonucunda böyle bir imkânı İl Özel İdaresi’ne sağladığını söyledi. Raporun okunmasının ardından öneri oy birliğiyle kabul edildi.

Turizm Komisyonu Raporu ise Komisyon Başkanı Çiğdem Gegeoğlu tarafından okundu. Raporda, Kaleiçi semtinde bulunan tarihi konakların ihya yapım işinin incelemeleri yer aldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 20 tarihi konağın restorasyon çalışmalarının devam ettiği aktarıldı.

Tarihi konakların yeniden hayata kazandırılmasının öneminin büyük olduğu belirtilen raporda, kentin ekonomisine ve kültürüne büyük katkısının olacağını ifade edildi.

Raporun okunmasının ardından komisyonun önerisi oy birliğiyle kabul edildi.

İpek Esma Çeşme