Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda tır kuyruğu 18 kilometreye ulaştı

Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda Avrupa'ya geçiş için yüzlerce tır sürücüsü araçlarında bekleyişlerini sürdürüyor. İhracat tırlarının oluşturduğu yoğunluğa Bulgaristan gümrüğünün yanıt verememesi nedeniyle Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda tır kuyruğu 18 kilometreye ulaştı.

Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda tır kuyruğu 18 kilometreye ulaştı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye'nin ihracatındaki artışı ve tır güzergahlarının bir bölümünün batı sınır kapılarına kayması sebebiyle sınır kapılarında yoğunluk yaşanıyor. Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda 18 kilometrelik tır kuyruğu oluştu.

Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda Avrupa’ya geçiş için yüzlerce tır sürücüsü araçlarında bekleyişlerini sürdürüyor. Hava sıcaklığının da artması tır şoförlerinin hayatını da olumsuz etkiledi.

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat dün yaptığı basın açıklamasında Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunun kırıldığını belirtti.

Bolat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,4 artış ile 24 milyar 75 milyon dolar olduğunu ve tüm zamanların en yüksek Mayıs ayı ihracatı olarak kayıtlara geçtiğini aktardı.

Tır şoförü İbrahim Sarı, İran’dan Romanya’ya yük taşıdığını söyleyen Tır şoförü İbrahim Sarı, “Bulgaristan tarafında birçok kişi pasaport bölümünde çalışıyordu. Şu an ise sadece bir kişi çalışıyor. Bu yüzden fazlasıyla bekliyoruz. Sıcaklık gerçekten rezillik ya, insanlar arabanın altında sus tutuyor suratını başını yıkıyor sıcaklığı belki gider diye. Bu sıcaklarda adamlar hasta da olabilir. Zaten arabanın yanında su bulunuyor ama o su da bu sıcakta kaynıyor. Şu an da 35-36 derece, arabanın içi çok sıcak uyumak bile mümkün değil.” Dedi.

Tır şoförü Şahin Özkardeş de yaklaşık 6 saat kuyrukta beklediğini dile getiren Tır şoförü Şahin Özkardeş de bazı şoförlerin 1 gün boyunca beklediğini ve sıcak havanın bekleyişi zorlaştırdığını vurguladı.

Doğukan Vurgun