Göbel, 'Ormanlık ve tarlalara yakın alanlarda mangal yapılmamalı'

Hava sıcaklıklarına bağlı olarak orman yangınları da görülmeye başlandı. Geçtiğimiz günlerde Muğla'nın Marmaris ilçesinde farklı noktalarda başlayan ve halen devam eden orman yangınıyla mücadele sürüyor. Vatandaşlara ve çiftçilere çağrıda bulunan Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürü Erdoğan Göbel, ormanlık alanlar ve hasat bölgelerinin bulunduğu yerlerde mangal yapılmamasını tavsiye etti.

Göbel, 'Ormanlık ve tarlalara yakın alanlarda mangal yapılmamalı'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Hava sıcaklıklarının artmasına bağlı olarak yangınlarda da artış yaşanmaya başladığını belirten Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürü Erdoğan Göbel, vatandaşlara ve özellikle biçerdöver ile hasat yapan çiftçilere balya makinalarını çok dikkatli kullanmaları için çağrıda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Marmaris’te başlayan ve halen söndürme çalışmaları devam eden orman yangınlarından dolayı büyük üzüntü duyduklarını belirten İtfaiye Müdürü Erdoğan Göbel, ormanlık alanlar ve hasat bölgelerinin bulunduğu yerlerde mangal yapılmamasını tavsiye etti.

“Sigara kullanımına dikkat edilmeli, en ufak ateş bile yangına sebep olabilir”

Hasat yapan çiftçilerin yanı sıra hasadı taşıyan kişilerin de sigara içmemeleri gerektiğini ifade eden Göbel, “Seyir halinde olduğu zamanlarda içilen sigaraların camdan dışarıya atılmaması gerekiyor. Köylere zaten duyurularda da bulunduk. Günlük nerelerde biçim yapılıyor ise lastik tekerlekli, 3 veya 5 tonluk traktör sulu sistemli depolar götürmeleri gerekiyor. Biçilen bölgede oraya taşınacak depolar yangın anında itfaiye bölgeye gelen kadar burada söndürme çalışmalarına başlaması gerekiyor. Tarlada sürücüler su veya kuru kimyevi tüp bulundurması lazım. Bunlara dikkat edilirse böyle durumlarda en az kayıpla yangın sona erdirilebilir” şeklinde açıklamada bulundu.

“Bu dönemde ormanlık alanlarda mangal yapmak doğru değil”

Bu dönemde ormanlarda ateş yakıp, mangal yapmanın doğru olmadığını vurgulayan Göbel,  “Devletimiz zaten belli yerlerde ateş yakılmasını yasakladı. Kendi bahçesinde veya başka bir noktada ateş yakarak mangal yapan kişiler de ateş ile işi bittikten sonra mutlaka söndüğünden emin olmalı ve bölgeden o şekilde ayrılmalıdır. Vatandaşlarımız zaten duyarlı davranıyor. Bizim zaten bölgemizde lokal olarak ormanlarımız var. Orada da orman işletmelerimiz önlemlerini almıştır. Bizim vatandaşlarımızda kendilerince önlemlerini alırlarsa ve bilinçli davranırlarsa herhangi bir yangına durum oluşturmadan bu dönemi atlatabiliriz” ifadelerine yer verdi.

Özlem Ceylan