Diyetisyenden yaz aylarında sağlıklı beslenme önerileri

Yaz mevsiminin başlaması ile birlikte artan hava sıcaklıkları birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artıyor ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışıyor. Düzenli giden beslenme alışkanlıklarının yaz aylarında değişiklik gösterebildiğini söyleyen Diyetisyen Işıl Özverim, düzenli ve sağlıklı beslenme konusunda önerilerde bulundu.

Diyetisyenden yaz aylarında sağlıklı beslenme önerileri
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sağlıklı beslenmeyi isteyen kişilerin bazen yaz dönemlerinde serinleyebilmek adına yapay aromalarla hazırlanmış yoğun şeker içerikli içecekleri tercih ettiğini belirten Özverim, hazır meyve suları, yapay meyve aromaları içeren maden suları ve yüksek kalorili gazlı içeceklerin tüketimi konusunda dikkat edilmesi gerektiğine değindi.

Bu durumun önüne geçebilmek için bu tarz içeceklerin daha sağlıklı olan alternatiflerini tercih etmenin daha uygun bir seçenek olacağını ifade eden Özverim, yalnızca kilo vermek isteyen kişilerin değil aynı zamanda hayatlarında sağlıklı bir beslenme modeli sürdürmek isteyenlerin de bu çeşitli alternatiflerden faydalanabileceğini aktardı.

Alternatif içeceklerle ilgili bilgi veren Özverim, “Bu alternatifler başlıca sade maden suyu, kararında tüketmek koşuluyla gazlı içeceklerin şekersiz seçenekleri ve özellikle meyvelerin içerisindeki lif kayba uğramadığı için ev yapımı içecekler daha mantıklı alternatifler olacaktır” dedi.

½ su bardağı yağsız süt, 2 kaşık yoğurt, 4 adet çilek, 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi kullanarak serinletici içecek yapılabileceğini belirten Özverim, tüm malzemelerin blenderden geçirilerek buz ile servis edilebileceğini söyledi.

1 tatlı kaşığı hibiskus, 1 çubuk tarçın, 4 adet karanfil ile ev yapımı soğuk çay yapılabileceğini de hatırlatan Özverim, “Hibiskus, tarçın çubuğu ve karanfil 1 bardak kaynar su içinde 5 dakika bekletilip süzülecek ve soğumaya bırakılacaktır. Soğuyan karışıma bol buz ve 1 tatlı kaşığı bal ilave edilip servis yapılabilir” diyerek sağlıklı içecekle yazı zinde geçirme tavsiyesinde bulundu.

Özlem Ceylan