Geçmiş 'Vali Kırbıyık, İl Özel idaresine yaklaşık 50-60 milyon lira ödenek sağladı'

Edirne İl Özel İdaresi 2022 yılının 2'inci olağanüstü toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda İpsala Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müteşebbis Heyetine 7/15 pay oranında katılım sağlanması konusu oy birliğiyle karara bağlandı. Meclis'te yılsonu bütçe fazlası ödeneğinin de aktarılması konusunda görüşmeler yapıldı.

Geçmiş 'Vali Kırbıyık, İl Özel idaresine yaklaşık 50-60 milyon lira ödenek sağladı'

İl Genel Meclisi olağanüstü toplantısı Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş başkanlığında yapıldı. Toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Geçmiş, Türkiye’nin çeltik ihtiyacının yüzde 44’ünün İpsala ilçesinden karşılandığına değindi.

“İpsala’daki OSB ihracata büyük katkı sağlayacak”

İpsala Ovası’nda kurulacak olan OSB’nin tarımsal amaçlı olacağını vurgulayan Geçmiş, “Edirne’nin 4 tane OSB’si oldu. Bununla ilgili İpsala’da bulunduğu yer itibariyle en büyük çeltik tarlarının ekildiği alanımız. OSB’de ki çıkan çeltikleri ile ilgili tarımsal amaçlı fabrikalar kurulacak, bölge insanı istihdam sağlayacak. Ayrıca ihracat anlamında İpsala sınır kapısının yakın olması ihracata büyük ölçüde katkı sağlayacağına eminim. Bu inançlar doğrultusunda da bugün İl Genel Meclisi’nde almış olduğumuz karar ile de 15 kişilik yetki konusunda yaklaşık olarak 7 payı da İl Özel İdaresi olarak aldık.” Dedi.

İpsala Ovası’nda üretilen çeltiğin borsaya verilmesi yerine OSB’de işleneceğini belirten Geçmiş, kurulacak tesisler ile birlikte çeltiğin paketlenerek sunuma hazır hale getirileceğini aktardı.

Bölge halkının taleplerinin de OSB’nin kurulması yönünde olduğunu dile getiren Geçmiş, projenin bölge halkına ve Edirne’nin gelişimine katkı sağlayacağını illetti.

“Vali Kırbıyık, Edirne’ye yeni imkanlar sağlıyor”

Geçmiş, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık’ın kendi bütçeleri dışında yaklaşık 50-60 milyon lira ek ödenek getirdiğini söyleyerek teşekkür etti ve şunları kaydetti;

“Sayın valim bireysel ilişkileri ile İller İdaresi Genel Müdürü olması gerçekten de özel idareye yeni imkânlar yaratıyor. Sayın valimizin gelmesiyle Saroz bölgesinin incisi sayılan Danışment tesislerimizi İl Özel İdarenin tapulu malı oldu. Şuan bulunduğumuz alan Milli Emlak tarafından İl Özel İdaresine tahsisli bir alandı. Valimizin bireysel ilişkileri sayesinde buranın tapusunu da aldık. Sayın Valimizin yeni sağladığı imkanları Ocak ayından sonra sizinle paylaşacağız. Valinin kentimize katkıları devam ediyor.”

Doğukan Vurgun