Edirneliler, Türkiye'nin yerli otomobilini görebilmek için birbiriyle yarıştı

Edirne'de Selimiye Meydanı'nda görücüye çıkan Türkiye'nin yerli otomobili TOGG'a yoğun ilgi gösteren vatandaşlar fotoğraf çektirebilmek için birbiriyle yarıştı. AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba yaptığı açıklamada 'Edirne sokaklarında da önümüzdeki günlerde daha çok aracımızı göreceğiz. Hayırlı uğurlu olsun.' Dedi.

Edirneliler, Türkiye'nin yerli otomobilini görebilmek için birbiriyle yarıştı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İlk olarak Kırklareli ve Tekirdağ'da sergilenen TOGG, Keşan ilçesinin ardından Edirnelilerin beğenisine sunuldu.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık engelliler haftası dolayısıyla düzenlenen programın ardından öğrencilerle birlikte TOGG aracı ile şehir turu yaptı. Daha sonra Selimiye Meydanı'na gelen Vali Kırbıyık, aracı heyecanla bekleyen vatandaşları selamladı.  

Büyük heyecan ve coşkuyla Türkiye'nin yerli otomobili TOGG aracını bekleyen vatandaşlar, fotoğraf çektirebilmek için sıraya girdi.

Türkiye'nin yerli ve milli otomobili TOGG, Selimiye Meydanı'nda sergilendi. Bazı vatandaşlar özçekim yaparken, bazıları ise yakınlarını görüntülü arayarak heyecanını paylaştı.

"Özel plakası ve geçmişten geleceğe konseptiyle sergilendi"

Selimiye Meydanı'nda gazetecilere açıklamada bulunan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Edirnelilerin TOGG ile tanıştığını ve özel plakasıyla birlikte şehrin fetih edildiği plakayla beraber geçmişten geleceğe konseptiyle Selimiye'nin gölgesinde sergilendiğini söyledi.

Selimiye’nin ecdadın bıraktığı muhteşem eserin gölgesinde günümüz teknolojisinin ulaştığı en üst zirvelerden birisi olan yerli ve milli teknolojisi TOGG'un gurunu yaşadıklarını söyleyen Vali Kırbıyık, yoğun ilgi gösteren vatandaşlara teşekkür etti.

"Yakın zamanda kamu araçları olarak da kullanmaya başlayacağız"

Sabah Keşan’a giderken ve dönerken de arabanın ne kadar üstün bir teknolojiye sahip olduğunu gördüklerini aktaran Vali Kırbıyık, "Gerek motor gücü gerek sahip olduğu teknik donanımlar hepimiz açısından büyük bir gurur vesilesi oldu. Türk milleti gerçek anlamda bir işi istediği zaman ve bu hedef doğrultusunda birlik ve beraberlik çalıştığı zaman başaramayacağı bir şey yok. Bunu İHA’da ve SİHA’da daha önce gördüğümüz örneklerini olduğu gibi bu araçta inşallah doğru bir zamanda üretilmiş hepimizin gurur duyabileceği bir eser olmuş. Emeği geçen bütün herkese teşekkür ediyorum. Bu bir tanışma inşallah Edirne caddelerinde gezen Togg sayılarının arttığını göreceğiz. Yakın zamanda Edirne Valiliği başta olmak üzere kamu araçları olarak da kullanmaya başlayacağız" ifadelerine yer verdi.

Vatandaşların bir sıra dâhilinde kuraları çıktıkça alacağını söyleyen Vali Kırbıyık, Edirne'ye ve millete hayırlı olmasını temenni etti.

"TOGG Avrupa yoluna ilk adımını attı"

TOGG'un Avrupa yoluna ilk adımını attığını söyleyen Vali Kırbıyık, aracın ilk önce Edirne'de daha sonra Balkanlarda ve Avrupa’da uluslararası tüm rekabet koşullarında olacağını ifade etti. Edirne kırmızısı olarak bir girişimler olduğunu aktaran Vali Kırbıyık, Edirne kırmızısının bu araca çok yakışacağını söyledi.

"Hemşerilerimizin gözündeki heyecanı ve pırıltıyı görünce çok mutlu olduk"

İlk ve tek yerli otomobili hemşerilerin seyrine sunmanın heyecanını ve mutluluğun yaşadıklarını söyleyen AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba,"Hemşerilerimizin gözündeki heyecanı ve pırıltıyı görünce bizde çok mutlu olduk. Bugün tarihi bir gün ve büyük bir gurur bizim için. Edirne’nin tarihi atmosferine modern teknolojiyle birlikte sunulan TOGG gerçekten çok güzel. Herkese hayırlı olmasını diliyorum. Edirne sokaklarında da önümüzdeki günlerde daha çok aracımızı göreceğiz. Hayırlı uğurlu olsun" ifadelerine yer verdi.

"Bu hayalimiz gerçek oldu"

Daha önce aracımızı test etme fırsatı olduğunu belirten AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, ülkenin 60 yıllık hayali olan yerli otomobilin dünya standartları üzerinde olduğuna değindi.

Bu gururun Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın liderliğinde Ak Parti’ye nasip olduğunu vurgulayan Aksal, çok yakında sokaklarda TOGG’u görmenin çok normal olacağını söyledi.

"Güçlü Türkiye olma yolunda ilerliyoruz"

AK Parti 28. dönem Edirne 2. sıra milletvekili adayı Tarık Hatipler; “Bu gururun tarifi imkânsız ilk yerli otomobilimizin verildiği sözden itibaren şu ana kadar geçen süre bizim için bir gün gibi geçti.  Edirne’miz için çok büyük bir onur.  Yollarını yaptığımız, imarını yaptığımız ülkemizde otomobilini ürettiğimiz bir ülkeye sahibiz. Güçlü Türkiye olma yolunda ilerliyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde de dünyada çok daha baskın bir şekilde sesini duyuran ve çok daha baskın söz sahibi olan bir ülke olarak devam etmek istiyoruz" ifadelerine yer verdi.

AK Parti Edirne 3. Sıra Milletvekili adayı Erdinç Çekiç, “Yerli ve milli otomobilimizin milli şuurunu yaşamak için önce milli olmak gerekiyor. O milli şuur ve bilince ulaşmakta insanın yüreğinde ve aidiyet duygusunda yatıyor diye düşünüyorum.” dedi.

AK Parti Edirne 4. Sıra Milletvekili adayı Sevda Nur Kurban; “Ecdat mirasının ve yadigârlarının gölgesinde yeni nesil teknolojiyle TOGG’u görmek mutluluk verici heyecan uyandırıcı. İnşallah içinde inceleme fırsatımız olacak. Vatanımıza milletimize hayırlı olsun. Bütün vatandaşlarımızın görmesini diliyorum" dedi.

Özlem Ceylan­- Dilek Şahin