Edirne ve ilçelerine toplam 744 torba yerli hibrit ayçiçeği tohumu dağıtıldı

Edirne İl Genel Meclisi Mayıs ayı toplantılarının beşinci birleşimi Meclis Başkanı Çiğdem Gegeoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda tarım ve orman bakanlığının dağıtmış olduğu hibeli ayçiçek tohumları ve ilde ekilen ayçiçeği hakkında hazırlanan raporu sunan Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Remzi Subaş, 2024 yılı yağlık ayçiçeği tahmini ekiliş alanlarının toplam bir milyon 274 bin dekar olarak tahmin edildiğini söyledi.

Edirne ve ilçelerine toplam 744 torba yerli hibrit ayçiçeği tohumu dağıtıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne İl Genel Meclisi Mayıs ayı toplantılarının beşinci birleşimi yoklamanın alınması ve tutanak özetlerinin okunması ile başladı. Daha sonra gündem maddeleri görüşüldü. Toplantıda hazırlanan raporun sunumunu yapan İl Genel Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Remzi Subaş, Edirne ve ilçelerine toplam 744 torba yerli hibrit ayçiçeği tohumu dağıtıldığını açıkladı.

Subaş, Tarım ve Orman Bakanlığının Dağıtmış Olduğu Hibeli Ayçiçek Tohumları ve Edirne’de Ekilen Ayçiçeği hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Subaş, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Tarım Arazilerinin Kullanımını Etkinleştirilmesi (TAKE) projesi kapsamında Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce Yerli Hibrit ve Ayçiçeği Tohumu Kullanımı Yaygınlaştırılması Projesinin uygulandığını ve toplamda 744 torba yerli hibrit ayçiçeği tohumunun dağıtımının gerçekleştirildiğini belirtti.

Subaş, 4 farklı çeşit tohumun Edirne merkeze 23, Enez’e 58, Havsa’ya 86, İpsala’ya 139, Keşan’a 71, Lalapaşa’ya 118, Meriç’e 76, Süloğlu’na 18 ve Uzunköprü’ye 155 torba olmak üzere toplam 744 torba tohum dağıtıldığını söyledi.

2024 sezonu ayçiçeği birinci üretim ekilişlerinin tamamlandığını söyleyen Subaş; “İkinci üretim ekilişleri başlamıştır. 2024 yılına ait resmi üretim rakamları henüz açıklanmamış olduğundan tahmini olarak verilmiştir. 2024 yılı yağlık ayçiçeği tahmini ekiliş alanları Edirne merkezde 220 bin dekar, Enez’de 42 bin dekar, Havsa’da 151 bin dekar, İpsala’da 129 bin dekar, Keşan’da 211 bin dekar, Lalapaşa’da 88 bin dekar, Meriç’te 63 bin dekar, Süloğlu’nda 69 bin dekar, Uzunköprü’de 301 bin dekar olmak üzere toplamda 1 milyon 274 bin dekar olarak tahmin edilmiştir” ifadelerine yer verdi.

İlçeler ve çeşitler bazında dağıtılan torba sayısı hakkında bilgi veren Subaş, 2024 sezonu ayçiçeği birinci üretim ekilişleri tamamlandığını ve ikinci ekiliş üretimlerinin başladığını aktardı.

Subaş, 2024 yılına ait resmi üretim rakamlarının henüz belirlenmediğini dile getirerek tahmini rakamları açıkladı.

Subaş, 2024 yılı yağlık ayçiçeği tahmini ekiliş alanları toplam bir milyon 274 bin dekar olarak tahmin edildiğini dile getirdi.

Raporun ardından Sağlık İşleri Müdürü Aydan Biga, Plan ve Proje Müdürü Eser Yıldırım ve Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Evren Tabak sunum yaptı.

İpek Esma Çeşme