Edirne esnafına gurbetçi dopingi

Yaz tatilini ve Kurban Bayramı'nı memleketlerinde geçirmek isteyen gurbetçiler, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan giriş yaptıktan sonra kentteki esnaftan alışveriş yapıyor ve burada yemek yiyerek katkı sağlıyor.

Edirne esnafına gurbetçi dopingi

Okulların kapanması ve yaz tatilinin başlaması ile birlikte memleket hasretiyle yola çıkan Avrupa'da yaşayan Türkler, Edirne'nin Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapıyor. Kapıkule'den yurda giriş yapan gurbetçiler, hem ihtiyaçlarını karşılamak hem de karınlarını doyurmak için kent merkezine iniyor.

Son günlerde yaşanan gurbetçi yoğunluğu esnafa ilaç oldu. Geçtiğimiz yıllarda oldukça zor günler geçiren esnafın yüzü gurbetçilerle güldü.

Edirne'de bulunan Kapıkule Sınır Kapısı'ndan anavatan Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra ilk durakları olan Edirne'ye gelen gurbetçi vatandaşlar hediyelik eşyalar alarak baba ocağına dönüyor. Edirne'de bulunan tarihi çarşılarda son günlerde gurbetçi yoğunluğu yaşanıyor.

"Piyasa hareketlenmeye başladı"

Tarihi çarşı esnafı Emin Özbostan, “Sezon itibariyle yurtdışından gelen gurbetçi vatandaşlarımız ve yabancı turistler Edirne'mize giriş yapmaya başladı, bunlar daha giriş sezonu, dönüşü de olacak bunun, yavaş yavaş piyasalarda hareketlenme söz konusu. Alışverişler başladı eskiye nazaran biraz daha iyi" Dedi.

Esnaf İlknur Arı, “Gurbetçiler yeni yeni gelmeye başladılar, ne eksikleri varsa alıp gidiyorlar, okullar da kapandı bundan sonra gelişler daha yoğun olur. Gurbetçiler geldiğinde tarihi çarşılarımızı geziyorlar, alışveriş de yapıyorlar" dedi.

Tarihi çarşı esnafı Ahmet Duran, “Son zamanlarda Edirne'mizde özellikle otellerde bir hareketlilik yaşanıyor, ayrıca Kaleiçi semtinde butik otellerin artması çarşılara olumlu etki yapıyor. Edirne için çifte bayram yaşadı. Ama daha da iyisi olmalı" dedi.

"Çok bekledik ama değdi"

Almanya'dan yola çıkan ve memleketi Kütahya'ya giden   Yasemin Kutlu, Gümrüklerde çok beklediklerini ve uzun bir yoldan geldiklerini belirterek buna rağmen her şeye değdiğini aktardı.

Türkiye’ye girer girmez yeniden doğmuş gibi ve enerji dolu olduklarını söyleyen Kutlu, "Dünyanın neresi olursa olsun Türkiye gibisi yok. Öncelikle aile ziyaretimizi gerçekleştireceğiz daha sonra güzelim ülkemizin tadını çıkaracağız" dedi.

Çok mutlu olduklarını söyleyen Almanya'dan gelen gurbetçi Döndü Efe, "Ayağımız sonunda Türkiye topraklarına bastı. Çok mutluyuz, her sene bu anın gelmesini bekliyoruz" dedi.

Almanya'dan gelen  Nazlı Pazar, "Çok heyecanlı ve mutluluk verici memleketimizi özlemişiz. Türkiye bayrağını görünce dünyalar bizim oluyor. Çok özlemini çekiyoruz. Bir an önce ailemizin yanına gitmek istiyoruz" dedi.

"İlk işimiz Edirne'yi gezmek oldu"

Amsterdam’dan gelen gurbetçi Çağdaş Yılmaz, Türkiye'ye girişte ilk işleri Edirne’yi gezip görmek olduğunu söyledi.

 Alışveriş yapıp ihtiyaçlarını karşılayacaklarını söyleyen Yılmaz, "Osmanlı’ya Başkentlik yapmış olan Edirne’miz güzel, burada bulunmak mutluluk veriyor. Tarihi yerleri, Camileri geziyoruz. Mutluyuz" dedi.

"Kapalı çarşı turistler için önemli bir yere sahip"

Almanya’dan gelen Bilgin Mert, "Edirne’yi ziyarete geldim. Edirne’nin tarihi yerleri, Camileri gezilmeye değer. İnsanın karnının doyduğu yer değil, doğduğu yer daha mutluluk verici. Edirne de benim için öyle bir şehir. Edirne’de alışveriş yaptığımda hem istediğim markayı temin edebiliyorum hem de fiyat konusunda zorlanmıyorum. Kapalı çarşı turistler için önemli bir yere sahip. Bende her geldiğimde muhakkak gezerim oraları ve tavsiye ederim" dedi.

"Edirne olarak çok şanslıyız"

Gurbetçilerin ilk uğrak yeri olan Edirne'nin camileriyle, ciğeriyle meşhur olduğunu ve bundan dolayı çok şanslı olduklarını söyleyen  Saraçlar Caddesi esnaflarından Levent Yaçi, "Buraya gelenler rahat bir şekilde alışveriş yapabiliyor, gezebiliyor. Bu Edirne halkı için büyük bir nimet. Bir esnaf olarak Edirne halkına sesleniyorum; herkese duyarlı davranalım ve en güzel şekilde hizmet verelim. Kırkpınar güreşleri sezonundan dolayı yoğun bir hareketlilik oldu. işlerimiz çok güzel ilerliyor. Kent ekonomisine büyük bir katkıda bulunuldu. Her anlamda Edirne halkı kazanırsa herkes kazanır. Biz Edirne esnafları vatandaşlara en kaliteli şekilde hizmet etmek zorundayız ve bunu elimizden geldiğince yapıyoruz. Herkesi Edirne’ye bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Özlem Ceylan