Edirne'deki gelinlikçiler, o uygulamayı değerlendirdi

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte gelinlikçilerde hareketlilik yaşanırken, sektörden gelen talep sonrası bir ilde Terziler ve Konfeksiyoncular Odası tarafından gelinlik denemesinin ücretli olması kararı çıktı. Ücretsiz deneme yaptıran Edirne'deki gelinlikçiler de uygulamayı değerlendirdi.

Edirne'deki gelinlikçiler, o uygulamayı değerlendirdi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

En güzelini ve kendisine en yakışanı bulmak için deniyorlar, ama bitmek bilmeyen denemeler artık büyükşehirlerdeki gelinlikçileri de çileden çıkarmaya başladı. Evlenecek genç kızların yanı sıra sadece sosyal medyada paylaşmak için deneyenler de var. Hal böyle olunca bazı gelinlikçiler çareyi, gelinlik denemesini paralı yapmakta buldu. Ankara'da uygulanacak olan ücretli gelinlik denemesi, Edirne'de geçerli değil. Evlenecek kızlar, kentteki gelinlikçilerde istedikleri kadar modeli ücretsiz olarak deneyebiliyor.

"Şuan için ücretli denemeye yönelik bir talep olmadı"

Gelinlik denenmesinden ücret alınması kararını değerlendiren Edirne Terziler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hakan Fındıklı, Edirne'de şuan için gelinliklerin ücretli denenmesine yönelik bir talep olmadığını ve gelin adaylarının gelinlikçilerde istedikleri modelleri ücretsiz olarak deneyebileceğini belirtti.

Büyükşehirlerde insan ve deneyen çok olduğu için böyle bir uygulama yapılabileceğini belirten Fındıklı,"Edirne'de şuan ücret alan yok. Aslında uygulama doğru. 1 yıl sonra düğün yapacak olan gelip gelinlik deniyor. Bu böyle olmamalı ihtiyacı olan denemeli. Esnaf çok uzun süre meşgul edilmemeli. Bir gelin adayı dükkana girdiğinde 4-5 saatten önce çıkamıyor. Uygulama çok yanlış değil, ama Edirne için geçerli değil. Büyükşehirlerde ücretli bizde bedava istedikleri kadar deneyebilirler" ifadelerine yer verdi.

"Şehrimizde ve mağazamızda böyle bir uygulama yok"

Büyükşehirlerde gelinlik denemenin ücretli olduğunu duyduklarını söyleyen Gelinlik satıcısı Ebru Paluzar, hem Edirne'de hem de kendi mağazalarında böyle bir uygulama olmadığını belirtti.

Gelinlerin istedikleri kadar deneme yapabileceğini söyleyen Paluzar, "Çünkü denemeden bunun kararını veremezler.Denemek için de ücret ödememeliler. Bizde böyle bir uygulama olmadı olmayacakta. Kızlarımız istedikleri kadar ürün deneyip kararını da deneyerek verebilirler. Özellikle biz imalatçı da olduğumuz için ürün deforme olsa da  bunun yapımı çok basit hemen telafi edebiliriz" ifadelerine yer verdi.

"Büyükşehirlerde olabilir"

Ücretli deneme uygulamasına gitmeyi doğru bulmadığını belirten Gelinlik Dikim Atölyesi Müdürü Yüksel Kırtaş, "Kızlarımız gelip istediği kadar gelinlik deneyebiliyor.  Denemeleri ve üzerinde duruşunu görmeleri gerekiyor. Denemeden bir ürünü alamazlar. Büyükşehirlerde olabilir. Onlar daha farklı statüde gidiyorlar ama Edirne'de bence yanlış olur" dedi.

Genç kızların gelinliği denemeden karar vermelerinin zor olacağını ve bu denemeden ücret alınmasının yanlış olduğunu belirten Gelinlik Satıcısı Necdet Paluzar, "Kızlarımız gelip bizde istediği kadar gelinlik deneyebilir. Deneyip karar verecekler. Herhangi bir ücret almıyoruz. Kızlarımızın denemeden gelinliğe karar vermeleri zor olur. Üzerinde duruşunu görmeleri ve içine sinmesi lazım. Bu konuda ücret alınması bana göre yanlış" dedi.

Burcu Temel