Edirne'de Sezai Karakoç Konuşuldu

​​​​​​​Edirne'de Trakya Üniversitesi İlim ve Düşünce Topluluğu ile Ayizi Düşünce Dergisi tarafından Sezai Karakoç konferansı gerçekleştirildi.

Edirne'de Sezai Karakoç Konuşuldu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne'de Trakya Üniversitesi İlim ve Düşünce Topluluğu ile Ayizi Düşünce Dergisi tarafından Sezai Karakoç konferansı gerçekleştirildi.

Türk edebiyat ve fikir dünyasının önemli kalemi Sezai Karakoç anısına Edirne’de konferans düzenlendi. Yazar, şair ve fikir adamı Karakoç’un hayatı öğrencilere anlatıldı. 

Konferans öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, programdaki asıl amaçlarının üniversite öğrencilerinin Karakoç’un eserleriyle tanışması olduğunu söyledi.

Karakoç’un Türkiye’nin bir değeri olduğunu ifade eden Bıyıklı, “Bu manada Türkiye'nin bu değerini gençleriyle buluşturmak, gençlerimizle tanı Türkçe yazarlar. İnşallah bu programların amacına ulaşacağını düşünüyoruz. Biz Türkiye’nin ve dünyanın içindeki dar boğazdan Karakoç’un fikirleri ile çıkılacağına inanıyoruz. Çünkü Sezai Karakoç evrensel fikirleri olan bir yazardı. Sezai Karakoç sadece İslam Dünyasının yaşadığı sıkıntıları değil. Bütün insanlığın yaşadığı sıkıntılara çözümler üreten önemli bir mütefekkir, Türkiye’nin bir değeri.  Bu manada Türkiye’nin bu değerini gençlerimizle buluşturmak, gençlerimizle tanıştırmak da Türkiye Yazarlar Birliği olarak bizim bir misyonumuz içerisinde diye düşünüyoruz.” Dedi.

Ayizi Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Osman Arslan da öğrencilere Karakoç’un Türk Edebiyatı’na bakış açısını anlatacaklarını dile getirdi.

Konferansta emeği geçenlere teşekkür eden Arslan, Karakoç’un felsefesinin öğrencilere anlatılması gerektiğini vurguladı.

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı İsmail Kılıçarslan, Karakoç'un Türk düşüncesi ve Türk şiirinin önemli isimlerinde anlattı.

Gençlere Karakoç’u okuması tavsiyesinde bulunan Kılıçarslan, "Sezai Karakoç sürdürülebilir hafızayı bize aktararak aramızdan ayrılmıştır. Ben Filistin konusundaki ilk duyarlılığımı Karakoç'un fikirleri ve şiirlerinden edinmiştim. Bugün de geçlere bu sürdürülebilir hafızayı anlatmaya çalışacağız." Şeklinde konuştu.

Konferans, Sezai Karakoç'u anlatan belgesel izlenmesiyle başladı. Daha sonra öğrencilere Karakoç'un hayatı, şiirleri, medeniyet anlayışı, diriliş felsefesi ve hayata bakış açısıyla ilgili bilgiler verildi.

Doğukan Vurgun - Berkan Yılmaz