Edirne'de başarılı güreşçiler ve antrenörler ödüllendirildi

Türkiye Güreş Federasyonu Edirne İl Temsilciliği tarafından düzenlenen programda başarı gösteren güreşçiler ve antrenörler ödül aldı.

Edirne'de başarılı güreşçiler ve antrenörler ödüllendirildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye Güreş Federasyonu Edirne İl Temsilciliği tarafından kentteki bir düğün salonunda düzenlen program cazgırlar tarafından mani okunması ve yağlı güreş gösterisiyle başladı.

Güreşin Edirne'deki gelişimine katkı sağlamak ve bu alanda yeni projelerin hayata geçirilmesini teşvik etmek amacıyla yapılan buluşma, güreş camiası tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

Türkiye Güreş Federasyonu Edirne İl Temsilcisi ve Şahi Spor Kulübü Başkanı Şamil Doğu Delen, programda yaptığı konuşmada, güreşin Edirne'de gelişmesi için çaba sarf ettiklerini dile getirdi.

Delen, Edirneli güreşçilerin ulusal ve uluslararası başarılar elde ettiğini aktararak her zaman sporun destekçisi olduklarını belirtti.

Güreşin sadece bir spordan ibaret olmadığını söyleyen Delen, “8 Kırkpınar'a girdik ve 7’sinde derece yaptık.  Yetkililerden gerekli ilgi ve destek göremedik. Biz her zaman sporcuların yanındayız ancak bunu belli bir yere kadar yapabiliyoruz.” İfadelerini kullandı.

Cumhur İttifakı Edirne Belediye Başkan Adayı Belgin İba ise güreşin gelişmesine yönelik birçok projeleri olduğunu vurguladı.

Güreşçilere her zaman her alanda destek olacaklarını belirten İba, “Ata sporumuz güreş ile ilgili neler yapabiliriz diye çalıştık. Başkanımızdan görüşler aldık. Elimizden ne geliyorsa bu spora destek vermek için her türlü imkânları sporcularımız için sağlayacağız. İl dışı ve yurt dışı müsabakalarında araç tahsisini bizler yapacağız. Bu yaşadığınız sıkıntıların çözülmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Kulüplere ahni ve nakdi yardımlarda desteğimiz olacak. Bu konuda da kulüplerimizi kimsenin kapısına göndermeden belediye olarak onlara sahip çıkacağız. Başarılı sporcularımız ödüllendirilmesinde desteğimiz olacak.” dedi.

Gençlere güreş yapmak için her türlü olanak sağlayacaklarını dile getiren İba, “En büyük arzumuz Edirne’den başpehlivan çıkarmak. Yağlı sporlarda değil minder sporlarında da ve kadınlarımızın güreşinde de onlarla birlikte yürümek istiyoruz. Gençlere bu sporu yapmak için olanaklar sağlayacağız.” Şeklinde konuştu.

Ata sporun Edirne’de çok daha iyi yerlere getirmek için çalışacaklarının altını çizen İba, şunları kaydetti:

“Edirne dışında güreşen sporcularımıza imkânlar sağlayarak onların ilimiz adına güreşmelerine destek vereceğiz. Kültür mirasları listesine giren Kırkpınar’ımızı turistlere sergileyebileceğimiz bir alan inşa edeceğiz.  İnşallah Edirne’mize gelen her bir turisti 12 ay boyunca iklim şartları müsaade ettiği sürece bu sporu izlemelerine imkân sağlayacağız.  Bunu çok arzu ediyoruz çünkü güreş sporu izlendiğinde insanda hayranlık bırakan spor. Bununla ilgili fikir alışverişleri yaptık. Bir yer tespit edip kapalı bir alanda 12 ay boyunca çayır güreşçilerimizin spor yapmasını çok arzu ediyoruz. Bizim iklim koşullarımız onların sadece Mayıs’tan sonra antrenman yapmalarına imkân sağlıyor. Güreşçilerimize kapalı bir antrenman sahası sözü veriyoruz. Edirne’de bu sporun damgasını vuracağımız günleri yaşayacağız. Bunu için çok heyecanlıyız. Ata sporumuzu Edirne’de çok daha iyi yerlere getirecek olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz.”

İba, sporcuları ve antrenörleri tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

MHP Edirne İl Başkanı Emre Tokluoğlu da başarılı güreşçi ve antrenörleri tebrik etti.

Program sonunda başarı elde eden sporculara ve antrenörlere plaketleri takdim edildi.

Haber Merkezi