Edirne Bando ve Ciğer Festivali'nde konser veren bando ekipleri, ilgiyle izlendi

Edirne'de bu yıl 11'ncisi düzenlenen 'Edirne'ye gel ciğerimi ye' temalı Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali,  ikinci gününde yerli ve yabancı bando ekiplerinin tarihi Meriç Köprüsü üzerinden kortej yürüyüşü yapmasıyla devam etti.

Edirne Bando ve Ciğer Festivali'nde konser veren bando ekipleri, ilgiyle izlendi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tarihi Meriç Köprüsü üzerinden kortej yaparak 2018'de Guinness Rekorlar Kitabı'na giren büyük ciğer tavasının önüne gelen bando ekipleri, mini konserleriyle vatandaşlara keyifli anlar yaşattı.

Renkli görüntülere sahne olan festivalde sahne alan bando ekiplerinin konserlerine eşlik eden vatandaşlar bu anı telefonlarına kaydederek ritimlere eşlik etti.

Edirne'de, 3 ülkeden 8 bando ekibinin katılımıyla bu yıl 11'incisi düzenlenen Bando ve Ciğer Festivali'nin 2'nci günü bando ekiplerinin gösterileriyle devam etti. Festivale katılan ekipler, Tarihi Meriç Köprüsü'nde kortej yürüyüşü yaparak, 2018'de Guinness Rekorlar Kitabı'na giren büyük ciğer tavası önünde konser verdi.

Tava ciğerin Edirne'ye özgü geleneksel lezzet olduğunu söyleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,Tava ciğer ustalarının önceki kuşaklardan öğrendikleri lezzeti dünyaya tanıtmaya devam ettiğini ifade etti. 11 yıldan bu yana geleneksel ciğer festivalini kutladıklarını ve bu marka ürünü  tüm dünyaya tanıtmaya devam ettiklerini aktaran Gürkan,  2018'de Guinness Rekorlar Kitabı'na giren dev ciğer tavasının turizm destinasyonu oluşturduğunu söyledi.

Festivali büyük coşku ve heyecan içerisinde kutladıklarını söyleyen Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Kalite Kontrol Derneği Başkanı Bahri Dinar,Çok sayıda ziyaretçinin dünyanın en büyük tavasının etrafında buluştuğunu belirtti.

Festivalin son günü olan 8 Ekim Pazar günü de renkli görüntüler oluşacak. Saat 17.00’de “Aşk acısı ne ki sen hiç Karaağaç Biberi yedin mi?” temasıyla her yıl düzenlenen gözlerden yaş akıtan acı biber yarışması, bu yıl da en iddialı yarışmacılarını ağırlayacak. Edirne Tava Ciğeri’nin olmazsa olması Karaağaç Acı Biberi’ni en çok yiyen yarışmacıya ve en çok ciğer yiyen yarışmacıya 5 litre ayçiçek yağı ve 5 porsiyon ciğer ikram edilecek. 1,5 ton tava ciğerin dağıtılmasının ardından festival sona erecek.

Özlem Ceylan