Edirne Balkanlar'ın merkezi haline gelecek

Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformunun Danışma Meclisi Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda platformun planladığı proje, toplantı, etkinlik ve buluşmaları hakkındaki takvim paylaşıldı.

Edirne Balkanlar'ın merkezi haline gelecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Devecihan Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantı Edirne Valisi Yunus Sezer Başkanlığında yapıldı.

Toplantı, platformun planladığı çalışmalar hakkında bilgi verilmesiyle başladı.

Ardından konuşmalara geçildi.

Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne’nin Balkanların önemli merkezlerinden birisi olduğunu söyledi.

Edirneli vatandaşların Balkanlarla akrabalık ve arkadaşlık ilişkilerinin çok yoğun olduğundan anlatan Sezer, “Platform yoğun istişarelerle 3 ay önce kuruldu. Birçok kesim bir araya geldi ne yapılabilir diye. Birçok kurum ve kuruluş birbirinden bağımsız şekilde Balkanlarla çok iyi ilişkiler içerisinde. Bu ilişkilerin sistemli bir şekilde devam etmesi ve gelişmesi için bu platform kuruldu. Hem bizler içi hem de bizden sonra gelecek idareciler için bağlayıcı olacağı kanaatindeyiz. Platformla ilgili 8 tane çalışma grubu kuruldu. Buradaki amacımız STK’ların birbirlerini görmeleri. Eğitimle ilgili ortak projeler oluşturmak. Bir kurumdan personel desteği verilirken bir kurumdan mali kaynak sağlamak diğer kurumun ise yer sağlaması. Burada ortak amaç aynı. Dolayısıyla amaçlarımıza daha hızlı ulaşacağız.” Dedi.

Sezer, platformun Balkanlar’daki soydaşlarla kalıcı ve sürdürülebilir ilişkiler kurmak için çalışacağını söyledi.

Eğitim, kültür, sağlık, spor, sanayi bütün kapsamlarda sürdürülebilir ilişkiler geliştirmek istediklerini belirten Sezer, Edirne’yi Balkanlar’ın merkezi haline getireceklerini ifade etti.

Dış temsilciliklerle beraber program hazırladıklarını dile getiren Sezer, “Umuyorum ki bu sene platform dört dörtlük bir şekilde kurumsallaşacak. Önümüzdeki yıllarda Balkanlar denildiğinde Edirne’nin akla geleceği, birçok konferansın burada yapılabileceği bir cemiyet hazırlanacaktır. Burada Edirne olarak güzel bir birlikteliğimiz var. Belediyelerimizde ve sivil toplum kuruluşlarımızla oluşturduğumuz birliktelik atmosferini kardeş Balkan ülkelerine de taşımak istiyoruz. Bu yılı kendimizi tanıtma ve her yere ulaşma yılı olarak görüyoruz. Birçok kişiye ulaşacağız ve kurumsal hale geleceğiz.” Dedi

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da platformun Balkanlar için çok büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ise Balkanlar’la Edirne’nin ilişkilerinin çok iyi olduğuna dikkat çekti.

Bu ilişkilerin daha da geliştirilmesi için platformun önemine dikkat çeken Aksal, hayırlı olmasını diledi.

Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük de platformun oluşturulması süresince ellerinden ne geliyorsa yapacaklarını ifade etti.

Yörük, amaçlarının Edirne’yi Balkanların çekim noktası haline getirmek olduğunu belirtti.

Doğukan Vurgun