Depremde hayatını kaybedenler unutulmadı

6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden 1 yıl geçti. Depremlerde hayatını kaybedenler, tüm okullarda 1 dakikalık saygı duruşuyla anıldı.

Depremde hayatını kaybedenler unutulmadı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümü nedeniyle yurt genelindeki tüm okullarda 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Tüm okullarda olduğu gibi TED Edirne Koleji'nde de sabahın erken saatlerinde okula giden öğrenciler, depremde hayatını kaybedenlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

6 Şubat tarihinde gerçekleşen ve Türkiye'yi yasa boğan depremlerin üzerinden 1 yıl geçti. Depremlerin yıldönümü dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı aldığı karar ile yurt genelindeki tüm okullarda 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin imzasıyla illere gönderilen yazıda, tarihin her döneminde şanlı bir duruş sergileyen ve geçmişi gurur abideleriyle dolu olan milletin, Cumhuriyet'in 100. yıl dönümüne erişene dek birçok felakete uğradığı hatırlatıldı.

"MEB camiası, depremzede vatandaşları ve deprem şehitlerini asla unutmayacaktır"

Milletin zor günlerde doğal bir refleks olarak gösterdiği tarihi dayanışmanın son örneğinin "asrın felaketi" olarak nitelendirilen 6 Şubat depremlerinin ilk anından itibaren en güçlü şekilde ortaya çıktığına dikkat çekilen yazıda, "Afetten etkilenen vatandaşlarımızın, barınmadan gıda ve giyime kadar tüm ihtiyaçlarının devlet millet olarak 'asrın birlikteliğinin' tezahürüyle bir bütün halinde karşılandığı deprem sonrası günlerde MEB camiası da felaketten etkilenen illerde organize olarak yaraları sarıp kayıpları telafi etmek için afetzedelere yönelik destek çalışmalarını aralıksız sürdürmüştür. Gidenleri geri getiremesek de 50 binin üzerinde vatandaşımızı toprağa verdiğimiz asrın felaketinin izlerinin süratle silinmesi için MEB camiasının her ferdi tam bir irade, kararlılık ve zorlukların üstesinden gelme azmiyle çalışmaya devam edecek, gerek depremzede vatandaşlarımızı gerekse deprem şehitlerimizi asla unutmayacaktır. Bu sebeple 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anmak amacıyla Bakanlığımız bünyesindeki tüm temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarında 6 Şubat 2024'te 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacaktır" ifadelerine yer verilmişti.

Afette hayatını kaybeden vatandaşlar için tüm okullarda olduğu gibi Edirne Kadripaşa İlkokulu’nda da 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Kadripaşa İlkokul Müdürü Göksel Çiçekçi, “Ülkemizde yaşanan Asrın Felaketi olan deprem, tüm milletimizin gönlünde ve aklında büyük yaralara neden oldu. 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor; geride kalanlara sabır diliyoruz.Depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

Burcu Temel