Cumhuriyetin 100. Yılı için yapılan dev Atatürk Portresi görenleri duygulandırdı

Edirne, Türkiye - Edirne'nin Şükrüpaşa Mahallesi'nde bulunan Egeşah Sitesi yönetimi, Cumhuriyetin 100. yılı kutlamalarına özel apartmanlarının duvarına 15 metre yüksekliğinde 4 metre genişliğinde Türk bayrağının üzerine yerleştirilen büyük bir Atatürk portresi yaptırdı, yapımı 2 gün süren portre 29 Ekim Pazar günü törenle açılacak.

Cumhuriyetin 100. Yılı için yapılan dev Atatürk Portresi görenleri duygulandırdı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

 Edirne'de Şükrüpaşa Mahallesi Bülent Ecevit Bulvarı üzerindeki Egeşah Sitesi yönetimi, Cumhuriyetin 100. yılı kutlamaları için apartmanın duvarına 15 metrelik Türk bayrağı çizdirerek üstüne Atatürk portresi yaptırdı.

                Sitenin yönetim kurulu başkanı Hüseyin Kırcı, fikrin birkaç yıldır akıllarında olduğunu ve 100'üncü yıla denk getirmek istediklerini belirtti. Kırcı, "Proje sitede birtakım onaylardan geçti yapımdan önce. İlk önce genel kurulumuzda karar aldık, sonra resmî kurumlara dilekçeler sunduk. Tüm hiyerarşik akışlardan geçirdikten sonra proje zaten olgunlaşmış oldu. Ressamımızla da el sıkıştıktan sonra geriye bir tek ressamımızın sanat eserini duvarda resmetmesi kaldı. Çok anlamlı ve gurur verici bir eser oldu. Çok heyecanlıyız. Umuyoruz bu bir dalganın başlangıcı olur ve Edirne'den tüm Türkiye'ye yayılır" dedi.

Kendisinin de Selanikli bir babanın oğlu olduğunu belirten Kırcı, "Selanikli bir babanın evladı olarak, hayatını Atatürk'ün ilke ve inkılaplarına vakfetmiş bir babanın evladı olarak biz de Cumhuriyet'in 100'üncü yılında, değerli ressamımızla birkaç yıldır istişare ettiğimiz bu projeyi Edirne halkıyla buluşturmak istedik. Proje zaten birkaç yıl öncesinden planlandığı için 100'üncü yılda olması çok anlam vericiydi. Yazılarıyla da bunu vurgulamaya çalıştık. Aslında bu tarz güzel eserin Edirne gibi güzel bir serhat şehrinde domino taşına ilk dokunan site yönetimi olarak onur ve gurur içerisindeyiz. Umuyorum ki bundan sonraki dönemlerde de bir çok kutlamalarda da bu gibi çok eser görürüz. Bunun ilki olmak çok gurur verici" diye konuştu.

Vatandaşlardan da güzel tepkiler aldıklarını ifade eden Kırcı, "Vatandaşlardan çok güzel ve olumlu tepkiler aldık. İlk etapta bunu bir kurumun yaptırdığını düşündüklerini söylediler. Biz de site yönetimi olarak bu projeyi hayata geçirdiğimizi söyledik. Şaşkınlık içerisinde kaldılar ve bunun bir ilk olduğunu söylediler. İlk olmak zaten güzel bir şey, üstüne 100'üncü yıla denk gelmesi çok anlamlı bir olay. Umuyorum devamı gelir" şeklinde konuştu.

Resmi yapan Edirne'de yaşayan Azerbaycan asıllı ressam Hatai Abdullayev de resmi yaparken gurur duyduğunu belirtti. Abdullayev, "Aslında bu resmin projesini yaklaşık 3 yıldır konuşuyorduk. En son karar verdik ve Cumhuriyet'in 100'üncü yılında hayata geçirelim dedik. Fikir böyle gelişti. Resmin yüksekliği 15 metre, genişliği 4 metre. Biz bunu yaklaşık 2 günde yaptık, çok hızlı çalıştık. Yapım aşaması çok keyifliydi benim için, gurur vericiydi. Yoldan geçen arabalar kornalara basıyordu, iskeleden indiğim zaman elimi sıkıyorlardı. Hatta bir yaşlı amca resmin karşısında oturup ağladı, çok duygulandım. Gurur duydum" ifadelerini kullandı.

Resmi yaparken, diğer çalışmalarından daha titiz davrandığını da kaydeden Abdullayev, "Ben normalde çalışmalarımdan çok farklı tuttum, bir tık daha özendim. Yapabildiğimin en iyisini yapmaya çalıştım çünkü benim için gerçekten gurur verici bir iş olmalıydı. Yaptık, sonuçlandı ve umarım herkes beğenir. Yani sonuçta güzel bir iş oldu. Site yönetimine de benimle bu konuda işbirliği yaptığı için çok teşekkür ediyorum" dedi.

Site sakini Salim Zengin de gönüllerinde yatandan daha güzel bir resim ortaya çıktığını belirterek, "Gönlümüzde böyle bir şey yatıyordu ve oldu. Edirne'de ilk kez böyle bir çalışma yapıldı zannediyorum. Süper bir çalışma çıktı, kime sorsak çok beğendiklerini söylüyorlar. Gurur duyuyoruz sitemizde bunun yapılmasından dolayı" diye konuştu.

Duvara yapılan resmin yapım aşaması 2 gün sürdü. Azerbaycan asıllı ressam Hatai Abdullayev’in yaptığı resim 29 Ekim Pazar günü törenle açılacak.


 

Doğukan Vurgun