Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı hem esnafı hem de turistleri sevindirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye'ye pasaportsuz girebileceğini duyurması ve kararın resmi gazetede yayımlanması hem Edirne esnafını hem de turistleri memnun etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı hem esnafı hem de turistleri sevindirdi

Kararın açıklanmasının ardından kentte Bulgar turist hareketliliğinin yaşanmaya başlarken, hem kent esnafı hem de alışverişe gelen turistler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararıyla Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye pasaportsuz girebilmesine imkan tanıdı. Kararı duyan Bulgar turistler, alışveriş yapmak için otobüslerle ve kendi araçlarıyla Edirne'ye akın etti.

Geçtiğimiz haftalarda Bulgar turistlerin olmamasından dolayı boş oturan esnaflar, kararın açıklanmasının ardından yaşanan Bulgar turist hareketliliğinin ardından eski günlerine dönmeye başladı. Gıdadan giyime, ev eşyasından, temizlik ürünlerine kadar birçok ihtiyacını Edirne'den karşılayan Bulgar turistler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a pasaport zorunluluğunu kaldırması dolayısıyla teşekkür etti.

Alışveriş için Bulgaristan'dan Edirne'ye gelen Sevgi Raşonova, "Kaşar peyniri, peynir, zeytin her şeyi buradan alıyoruz. Türkiye'nin dana etine bayılıyorum çok güzel. Bu alınan karar bizi memnun etti. Daha rahat gelip gidebileceğiz" dedi.

Kararı duyan Bulgar turistler Edirne'ye geliyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bulgar vatandaşların Türkiye'ye pasaportsuz gelebileceğini açıklamasından dolayı çok mutlu olduklarını belirten Bostanpazarı esnafı Metin Doğan, kararı duyan Bulgar turistlerin Edirne'ye akın ettiğini ve işlerinin hareketlenmeye başladığını söyledi.

Turistlerin de alınan karardan çok memnun olduğunu belirten Doğan, hafta içi olmasına rağmen hareketlilik yaşanmaya başladığını ve ilerleyen günlerde bu hareketliliğin artmasını beklediklerini ifade etti.

"Güne güzel haberle başladık"

Bulgaristan'dan Edirne'ye gelen Nurşen Halil, güne güzel haberle başladıklarını ve Türkiye'ye sadece kimlikle gelebilme kararının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

Bulgaristan'dan gelen Hristo Karageorgiev, alınan kararı çok iyi bulduklarını ve bundan sonra Edirne'ye daha fazla turistin gelebileceğini aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür eden Karageorgiev, daha fazla gelip alışveriş yapılabileceğini belirtti.

" Ağustos ayında Bulgarlar akın akın gelmeye başlayacak "

Açıklanan karardan mutlu olduklarını belirten Edirne esnafı İbrahim Halil Özer, "Bulgar turistler gelmeye başladı. Özellikle gurbetçi gelişleri bittiği zaman akın akın Bulgar turistler gelmeye başlayacak. Ağustos ayında Bulgarlar akın akın gelmeye başlayacak" dedi.

"Her yönden 10 numara 5 yıldız diyorum"

Edirne esnafı Rahmi Cömert, "Açıklanan karar bu güne kadar aldığım en güzel kararlardan birisi oldu. Hem onlar hem de bizim açımızdan bu karar çok iyi oldu. Bundan sonra Edirne'ye gelecek alışveriş yapacak ve akşam da evine dönecek. Bundan daha güzel bir özgürlük yok. Her yönden 10 numara 5 yıldız diyorum. Bu tarihten itibaren Bulgar turistlerin gelişleri hızlanacak ve işlerimiz de hareketlenecek" dedi.

Kararın açıklanmasıyla birlikte kentte tekrardan Bulgar turist yoğunluğu yaşanması bekleniyor.

Özlem Ceylan