AK PARTİ'DEN 28 ŞUBAT POSTMODERN DARBESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

AK Parti Edirne İnsan Hakları Başkanlığı, Türkiye Demokrasi ve İnsan Hakları Tarihine kara bir leke olarak geçen 28 Şubat Postmodern Darbesi'nin 24'üncü yıldönümünde, darbenin hatırlanması ve bir daha yaşanmaması adına açıklamada bulundu.

AK PARTİ'DEN 28 ŞUBAT POSTMODERN DARBESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yapılan açıklamada 1000 yıl sürecek 28 Şubat’ın millet iradesine, milletin değerlerine ve inancına yapılan bir darbe olduğu belirtildi.

Darbelerin insanlık onurunu zedeleyen, milletin iradesini hiçe sayan, işkencelerle, zulümlerle, tehdit ve baskılarla sürdürülen mekanizmalar olduğu ifade eden açıklamada;  “Hangi ülkede ve hangi sebeple olursa olsun yapıldıkları yerlere huzur ve güven getirmemişlerdir. Sözde “irtica tehdidi” ile 28 Şubat anti-demokratik MGK kararları alınmış, dönemin iktidarına darbe vurulmuştu. Devamında ise zulüm hüküm sürecek gözyaşı akacak bir süreç başlamıştı. Darbeyle birlikte başörtülü kızlar üniversitelere giremez oldu, kılık kıyafetleri nedeniyle gençler eğitim haklarından mahrum bırakıldılar. İkna odaları kurularak inançlarından vazgeçmeleri yönünde psikolojik baskıya maruz kaldılar. Katsayı adaletsizliği nedeniyle yine gençlerin istedikleri okulda eğitim almalarının önü kapanmış oldu. Kamu görevlileri, eşleri başörtülü olduğu için fişlendi.” İfadelerine yer verildi.

Siyasi görüş ve inançların dolayı insanların, çalışma, eğitim, ibadet, düşünce ve ifade özgürlüklerini gibi temel haklarının ellerinden alındığı dile getirilen açıklamada şunlar kaydedildi;

“Ülkesi için, milleti için çalışan ve üreten sermaye dahi kategorize edildi. “Yeşil sermaye” adı altında ötekileştirildi. 28 Şubat’ta siyasete, demokrasiye ve insan haklarına “balans ayarı” yapmaya çalışanlar, Aziz Milletimiz tarafından kısa sürede balans ayarına uğradılar. Son olarak da 15 Temmuz Darbe girişiminde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Milletimizin inancı ve feraseti ile darbelere son bir darbe daha vurulmuş oldu. AK Parti olarak, bizim mücadelemiz millet iradesini egemen kılma mücadelesidir. Bizim mücadelemiz büyük ve güçlü Türkiye mücadelesidir. AK Parti olarak, geçmişten aldığımız birikimle; yeni Türkiye yolunda daha emin adımlarla yürüyeceğimize söz veriyor; 19 yıldır her şartta ve koşulda özellikle darbeler karşısında yanımızda olan milletimize şükranlarımızı sunuyoruz.”

Haber Merkezi