Abacı, sanatını gelecek nesillere aktarmak istiyor

Edirne'de 34 yıldır minyatür fayton ve tarım aletleri yapan Özcan Abacı, sanatını gelecek nesillere aktarmak istiyor. Abacı, el sanatlarına meraklı gençler aradığını belirterek kurs açacağını söyledi.

Abacı, sanatını gelecek nesillere aktarmak istiyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne'de 34 yıl önce hobi olarak minyatür fayton ve tarım aletleri yapmaya başlayan Özcan Abacı (59), kısa sürede işin sanatkârı oldu. Abacı'nın ahşaba olan hobisi onu Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel El Sanatları Sanatçısı listesine soktu.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezinde sağlık teknisyeni olan Abacı, el emeği göz nuru ürün olan talika, fayton ve tınaz makinası, işlenmesinden, zımparalamaya, şekillendirilmesinden boyamasına kadar birçok aşamadan geçiriyor. Zorlu işçilik sonucu ortaya çıkan talikanın yapımı ise yaklaşık 1 ay sürüyor.

Talika, fayton ve tarım aletlerinin 1/5 ölçekli maketlerini yaparak gelecek nesillere aktaran Abacı, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen "Her Yönüyle Lalapaşa, Meriç ve Süloğlu Sempozyumu"nda sergiledi.

Abacı, teknolojinin gelişmesiyle talika ve faytonların kullanılmadığını belirtti.

Yaptığı minyatürlerle geçmişi geleceğe aktardığını ifade eden Abacı, “Geçmişte var olan kültürümüzü gelecek nesillere aktarma sevdasıyla bu sanatı sürdürmeye devam ediyorum. 1990 yılından beri talika ve fayton maketleri başta olmak üzere ahşapla ilgileniyorum. Bakanlık sanatçısı ve somut olmayan kültürel miras taşıyıcısıyım. Bakanlığın onay ve belge verdiği, ölçekli olarak talika ve fayton yapan Türkiye'deki tek usta benim. Çırak bulmakta zorlanıyoruz. Gençlere bu sanatı öğretmek için kurs açmayı hedefliyorum. El sanatına meraklı gençler arıyorum. Benden sonra bu sanatı gelecek nesillere aktaracak insanlara ihtiyacımız var. Gelecek dönemde bir proje hazırlayıp kurslar açarak öğrenilmesini ve farklı kesimlere ulaşmasını sağlamak en büyük hedefim. Tabi zor bir uğraş ama çok zevkli. Bir maketi yaparken 1000'den fazla ahşap parça kullanılıyor ve yaklaşık bir ay sürüyor." Dedi.

Abacı, eserlerinin sadece yurt dışından da talep gördüğünü belirterek Süleyman Demirel’den bu yana cumhurbaşkanlarına eserlerinin hediye olarak sunulduğunu dile getirdi.

Doğukan Vurgun