5 litre atık yağ getirene Arap sabunu hediye edilecek

Edirne'de çevreci bir proje hazırlamayı düşünen ve bu konuda çalışma yapan genç girişimci Kimyager Doktor Betül Erkuş, 5 litre atık yağ getiren ev hanımlarına doğal yapım Arap sabunu hediye edileceğini söyledi.

5 litre atık yağ getirene Arap sabunu hediye edilecek

Trakya Teknopark'ta şirketi bulunanfakat şirketten bağımsız şekilde tamamen toplumsal yararı öncelik göstererek bir proje hazırlamayı düşünen genç girişimci Kimyager Doktor Betül Erkuş, bu proje çerçevesinde 5 litre atık yağ getiren ev hanımlarına doğal yapım arap sabunu hediye edeceklerini aktardı.

Atık yağlar toplu ya da parçalı olarak lavabolara dökülüyor. Bu da farkında olunmasa da aslında çevreye büyük zarar veriyor. Bu konuda toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla Saraçlar Caddesi'nde açılan yılbaşı alışveriş günlerinde stant açan Kimyager Doktor Betül Erkuş, burada hem satış yapıyor hem de çevreci projeyi vatandaşlara tanıtıyor.

Kimyager Doktor Betül Erkuş, atık yağları Arap sabununa dönüştürüp doğada yüzde yüz çözünebilir bir ürün haline getirirken, ambalaj kirliliğinin de önüne geçiyor.

Vatandaşlarda toplumsal bilinci oluşturmak için stant açtıklarını aktaran Kimyager Doktor Betül Erkuş, 1 litre atık yağ lavabolara döküldüğünde akarsu denizlere ulaştığında 1 milyon litre suyu kirletiyor. Aynı zamanda su tesisatını artıma tesisatlarını tıkıyor. Dolayısıyla başlı başına bir sorun teşkil ediyor. Bir proje aşamasındayız. Ev hanımları atık yağları biriktirirler ve bize getirirlerse karşılığında Arap sabunu hediye etmek üzere bir proje yapmak istiyoruz. Hazırlık aşamasındayız. Hem bu bilinci uyandırmak adına hem de en azından evlerinde kullanabilecekleri doğal bir deterjan olan Arap sabunu kullanmalarına yönelik bir çalışma yapmak istiyoruz" ifadelerine yer verdi.

"Atık yağ kalmıyor ve tamamen başka bir ürüne dönüşüyor"

Trakya Teknopark'ta şirketleri olduğunu fakat şirketten bağımsız tamamen toplumsal yararı öncelik göstererek bu projeyi yapmak istediklerini aktaran Erkuş, "Proje aşamasında olduğumuz için sadece çevremden toplayıp denemeler yapıyorum. Çok da maliyetli olmayan bir işlem ev hanımları 5 litre atık yağ getirirlerse karşılığında Arap sabunu alabilecekleri bir sistem oluşturmak istiyorum. Yağlar asit içerir bunlar da bazı içerikleri yani sodyum hidroksit ya da potasyum hidroksit kullanarak sabunlaşma reaksiyonunu oluştururlar. Bu reaksiyon sonucunda hiçbir şekilde atık yağ kalmıyor ve tamamen başka bir ürüne dönüşüyor. Atık yağ tamamen dönüşmüş oluyor. Bu sayede de atığı bertaraf etmiş oluyoruz" şeklinde açıklamada bulundu.

Doğukan Vurgun