36 yıllık mezunlar, pilav gününde bir araya geldi

Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 146.kuruluş yıldönümü vesilesiyle düzenlenen geleneksel mezunlar buluşması, 36 yıl önce mezun olan öğrencileri pilav gününde bir araya getirdi.

36 yıllık mezunlar, pilav gününde bir araya geldi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’nin köklü eğitim kurumlarından ilk olarak Edirne Erkek Sanat Enstitüsü, daha sonra Endüstri Meslek Lisesi adıyla süregeldi. Şimdilerde ise Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak eğitim öğretimine devam ediyor.

Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından kuruluşunun 146’ncı yılı dolayısıyla tören düzenlendi. 19 Mayıs 1877 yılında kurulan Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunları ve öğrencileri kuruluşunun 146’ncı yılında bir araya geldi. Kuruluşunun 146’ncı yılı dolayısıyla 36 yıl önce mezun olan öğrenciler düzenlenen törende okul arkadaşlarıyla buluştu.

Okulun bahçesinde bir araya gelen eski mezun ve meslek lisesinde öğrenim gören öğrenciler tarafından bando eşliğinde Atatürk anıtına kadar yürüyüş gerçekleştirildi.

                Atatürk Anıtı önünde toplanan Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunları ve öğrencileri, Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu. 

Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Tolga Ünal ve öğretmenler tarafından anıta çelenk sunumu yapıldı.

"Eski mezunlar ve bu dönem mezun olacak öğrenciler bir arada"

                Günün anlam ve önemine ilişkin açıklamada bulunan Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Tolga Ünal, “Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, eski adıyla sanat okulu bu sene 146’ncı yılı ve mezunlar günü dolayısıyla bir araya geldik. Her yıl olduğu gibi Atatürk anıtında törenimizi gerçekleştirdik. Okulumuzda programımız mezunlarımız ve öğrencilerimiz ile devam ediyor. Mezunlarımız yine törenimize yoğun ilgi gösterdi. Çok mutlu ve gururlu bir aileyiz. Bu sene farklı olarak kendi öğrencilerimizin de mezuniyetlerini aynı tarihe denk getirdik. Okulumuzda geçmiş dönem mezunları ve bu dönem mezun olan öğrencilerimiz bir arada olacaklar. 40 yılı geçen mezunlara da plaket takdim edeceğiz. Son olarak da öğrencilerimize pilav ikram ederek etkinliğimizi tamamlamış olacağız” ifadelerine yer verdi.

"Bundan en az 40 yıl önce mezun olan arkadaşlarımız da var"

Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önceki dönem müdürü ve 1971-1972 mezunlarından Remzi Çınarkök, “Okulumuzun mezunlarının bir araya gelmesini sağlamak adına mezunlarımızla birlikte bu etkinlikleri tekrar canlandırdık. Şuanda 2018’de kurduğumuz Edirne Sanat okulu ve Mezunları ve Yetişenler Derneği başkanlığını yürütüyorum. Türkiye’nin değişik noktalarından bundan en az 40 yıl önce mezun olan arkadaşlarımız da var. Onları bir şekilde derneğimiz aracılığıyla haberdar ediyoruz. Eski anılarımızı tazelemek üzere okulumuzda bir araya geliyoruz. Okulumuzda kardeşliği, samimiyeti ve dostluğu sürdürmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.  

36 yıl sonra okul arkadaşlarıyla bir araya geldiklerini söyleyen Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mezunlarından Hüseyin Ülker," Okul sıralarında oturduğumuz arkadaşlarımızla 36 yıl sonra bir araya gelmek kelimelerle anlatılacak gibi değil. Endüstri meslek liselerinin en güzel dönemlerini yaşamışız gerçekten, ülkemizin özellikle sanayisine çok büyük emek vermiş mezunları olmak çok gurur verici bir durum. Aramızdan çürük elma çıkmamış olması ayrı bir güzellik. Bu okuldan mezun olduğum için çok mutluyum” dedi.

Özlem Ceylan