Zeybek, hedefinin ebedi altın kemer olduğunu söyledi

662. Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nde şampiyon olarak altın kemeri boynuna takan Yusuf Can Zeybek, ebedi altın kemeri almak için çalışmalara devam edeceğini söyledi.

Zeybek, hedefinin ebedi altın kemer olduğunu söyledi

Hafta sonu gerçekleştirilen Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde rakibi İsmail Balaban’ı yenerek başpehlivan olan Yusuf Can Zeybek galibiyet sonrası açıklamalarda bulundu.

Altın kemerin bu yılki sahibi Zeybek, hedefinin ebedi altın kemeri elde etmek olduğunu belirtti.

Üç kez üst üste altın kemeri alıp ebedi sahibi olmak için çalışmalarını sürdüreceğini ifade eden Zeybek, Başpehlivan olduktan sonra gece heyecandan uyuyamadığını aktardı.

Başpehlivan olmanın çok güzel bir duygu olduğunu dile getiren Zeybek, “Çok güzel bir duygu. Yani anlatılmaz biraz yaşanır misali bu iş. Zaten gece uyuyamadık sevinçten, sabaha kadar uyumadım" dedi. Sevincini paylaştığı eski milli güreşçi eşi Sümeyye Zeybek'in kendisine çok destek olduğunu söyleyen Zeybek, "Güreşçi olduğu için onun da bir stresi, onun da bir heyecanı var. Yani normal hayatımızda zaten profesyonel sporcu olduğu için her zaman çok destek veriyor" dedi.

Kış aylarından bu yana çok çalışıp emeklerinin karşılığını aldığını vurgulan Zeybek, en büyük destekçisinin ise kendisi gibi milli güreşçi olan eşi Sümeyye Zeybek olduğunu kaydetti.

Zeybek, Kırkpınar'da şampiyon olmanın gurur verici bir duygu olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

"Çok gurur verici bir duygu. İlk geldiğimde hissettim zaten, burada bir kemer alıp Edirne caddesinde bir yürümek istiyordum. Aldım ve dün akşam yürüdüm, çok güzel bir duygu. İnşallah önümüzdeki yıllarda 3 yıl üst üste alıp kemerin ebedi sahibi oluruz. Bir güreşçinin ilk önce hedefi başpehlivan olmak, başpehlivan olduktan sonra da kemer almak. Ondan sonra kemeri üç kere üst üste alıp ebedi sahibi olabilmek. Biz çok şükür bir başpehlivan olduk, kemerimizi aldık. İnşallah üç kere üst üste alıp ebedi sahibi oluruz"

Şampiyonluğun ardından hedeflerine doğru emin adımlarla yürüyeceğini ifade den Zeybek,"Tabii bu bir başlangıç oldu bizim için. Bu burada kalmayacak. Önümüzdeki hedeflere inşallah daha mutlu ve daha iyi bir şekilde devam edeceğiz. Çok güzel bir duygu. Yani anlatılmaz biraz yaşanır misali bu iş. Zaten gece uyuyamadık sevinçten. Sabaha kadar uyumadım. Uyumuşsam iki saat falan anca uyumuşumdur. Bir gün önce de aynı maçın heyecanıyla 3-4 saat anca uyumuşumdur. Şimdi artık yavaş yavaş başlıyor kemerin ciddiyeti, heyecanı... İnşallah çok güzel gidecek" diye konuştu.

Planları olarak kış aylarından beri çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Zeybek, "Çok çalıştık, kıştan beri emek verdik. Sezon başı biraz kötü girdim ama hedefim benim her zaman Kırkpınar'dı; 'Ben Kırkpınar'da birinci olacağım' dedim. Sezonun başı biraz kötü girdik ama Kırkpınar'la başarımızı süsledik. İnşallah daha da çok çalışacağız ve daha da çok başarılar elde edeceğiz" dedi.

Zorlu süreçte ailesinin kendisine çok destek verdiğini söyleyen Zeybek, eşinin kendisini çok desteklediğini aktardı.

Zeybek, kendisini destekleyenlere çok teşekkür etti ve şunları kaydetti:

Amcam olsun, babam olsun, köylülerin hepsi desteklediler. Çok teşekkür ediyorum. Antalya'dan ta buraya kadar geldiler desteklemek için. Hepsinden Allah razı olsun. Eşim zaten milli sporcu. Her zaman destek veriyor. Güreşçi olduğu için onun da bir stresi, onun da bir heyecanı var. Yani normal hayatımızda zaten profesyonel sporcu olduğu için her zaman çok destek veriyor. Beni anlayabiliyor yani o konuda. Allah razı olsun ondan. İnşallah önümüzdeki güreşlerde, önümüzdeki sene Kırkpınar'da kanımızın son damlasına kadar savaşacağız. Kürsünün en üst basamağında olabilmek için elimizden ne geliyorsa onu yapacağız"

Kırkpınar’da tecrübeli isimleri eleyerek başpehlivan olduğuna değinen Zeybek, “Ustalarımız bizden daha tecrübeli, daha profesyonel, bu sahalarda yıllarca güreş yapmış ve kemer almış insanlar. Biz biraz daha stresliyiz, biraz daha heyecanlıyız. Biraz gençliğin verdiği heyecanla ve o kemer alma duygusuyla 'ben bunu alacağım, nasip olacak' dedim. O heyecanla bize nasip oldu. İsmail Balaban'la biz ağabey kardeş olduğumuz için ne kadar sahada güreş esnasında çekişme olsa da maç bittikten sonra usta-çırak ve dostluğumuz bitmez" şeklinde konuştu.

Doğukan Vurgun