YEDAM'da tedavi gören danışanların yaptığı eserler sergilendi

Edirne'de bağımlılıklarla mücadeleye dikkat çekmek amacıyla Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) atölyelerinde danışanlar tarafından tasarlanan eserler kentteki bir alışveriş merkezinde açılan sergide görücüye çıkı.

YEDAM'da tedavi gören danışanların yaptığı eserler sergilendi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yeşilay Danışmanlık Merkezlerine başvurarak "bağımsız bir hayatı" tercih eden danışmanlar, hayatlarında açtıkları tertemiz sayfayı Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) Atölye ile pekiştirdiler.

Bağımlılıklardan uzak sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen ve Yeşilay Danışmanlık Merkezlerine başvurarak destek alan danışanların İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi usta öğreticileri rehberliğinde tasarladığı ürünlerin sergi açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Yeşilay Danışmanlık Merkezinde yer alan danışanlar, düşüncelerini resme döktü. Yapılan birbirinden farklı eserler, düzenlenen açılışı yapılan sergide gösterime sunuldu.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Edirne Şube Başkanı Müzekka Bayrak, "2023 yılında Edirne ve Keşan YEDAM tarafından bağımlı ve bağımlı yakınları ile görüşme sayısı bin 191 kişidir. Bağımlılıklarla mücadelemizde Yeşilay'a destek veren başta Valimiz Yunus Sezer olmak üzere tüm kurumlarımıza teşekkür ederiz" dedi.

"2023 yılında 120 başvuru yapılmış"

Sergi açılışına katılan Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal yaptığı konuşmada, "Yeşilay Danışmanlık Merkezi'ne 2023 yılında 120 başvuru yapılmış. Artık günümüzde yeni bir bağımlılık türü teknoloji bağımlılığı ile karşı karşıyayız. Sosyal medya dediğimiz başka bir bağımlılığa karşı da çok dikkat etmemiz gerekiyor. Gençlerimizi doğa ile toprak ile buluşturmamız lazım" ifadelerine yer verdi.

Sergide danışanlar tarafından yapılan 400'e yakın eser ve ödüllü karikatür  çizimleri de yer aldı.  Sergi çerçevesinde açılan stantta çocuklar için yüz boyama ve çeşitli etkinlikler de yapılarak vatandaşlara da bilgilendirici broşürler dağıtıldı.

Serginin açılışına Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Belgin İba, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Engin Makak, AK Parti İl Başkan Vekili Aydoğan Akıncı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Yeşilay Bölge Koordinatörü Sebahattin Bilgiç, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Edirne Şube Başkanı Müzekka Bayrak,  İl Sağlık Müdürü İshak Yıldırım, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Selma Heves  Aile Sosyal Hizmetler Müdürü Harun Tohumcu katıldı.

Burcu Temel