Yatırımcıların bürokratik işlemlerini Edirne Valiliği takip edecek

Edirne Valiliği Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu tarafından 'Balkan İş Forumu' düzenlendi. Programa Bulgaristan, Yunanistan, Kuzey Makedonya, Romanya, Arnavutluk, Kosova, Sırbistan gibi birçok ülkeden iş insanı katıldı. Programda konuşan Edirne Valisi Yunus Sezer, yatırımcıların bürokratik işlemlerine talip olduklarını söyledi.

Yatırımcıların bürokratik işlemlerini Edirne Valiliği takip edecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kentteki bir tesiste düzenlenen "Balkan İş Forumu" programında, Balkan Şehirleri İşbirliği Platformu’nun Faaliyet Filmi, Edirne Tanıtım Filmi ve Trakya Yatırım Tanıtım Filmi gösterime sunuldu.

"Edirne, üretim ve ihracat açısından önemli bir merkez konumunda"

Edirne'nin ikisi demir yolu, dördü kara yolu olmak üzere altı sınır kapısıyla Türkiye'nin batıya açılan yüzü olduğunu belirten Vali Yunus Sezer, özellikle Kapıkule Sınır Kapısı'nın dünyada en fazla araç ve yolcu sirkülasyonunun olduğu ikinci kapı olarak bilindiğini üretim ve ihracat açısından önemli bir merkez konumunda olduğunu aktardı.

Kapıkule'nin, potansiyelini her yıl ortalama yüzde 15 artırdığına dikkat çeken Vali Sezer, bu Avrupa'nın ötesinde ticaretin, sanayinin ve üretimin bu topraklarda giderek çok daha fazla artacağının göstergesi olduğunu belirtti.

"Edirne olarak her alanda köprü olma vazifesine talibiz"

Trakya'nın hem tarım faaliyetleri hem de stratejik açıdan çok önemli bir bölge olduğunu ifade eden Vali Sezer, Edirne'de tek olan organize sanayi bölgesi sayısını da artırdıklarını aktardı.

Edirne olarak tarımda, ticarette, sanayide, kültürde, spor ve diğer alanlarda bir köprü olma vazifesine talip olduklarını vurgulayan Vali Sezer, Balkan Şehirleri İş Birliği Platformu'nun kuruluş amacının da bu nedenle olduğuna dikkat çekti.

Edirne'nin, tarihi olarak üstlenmiş olduğu misyonu ete ve kemiğe büründürmeyi amaçladıklarını aktaran Vali Sezer, "Köprüler sadece Edirne'nin sembolü değil aynı zamanda tüm Balkanlar'ın sembolü. Bu köprüleri biz fiziki olmaktan çıkartıp gönül köprülerine dönüştürmeyi, kalıcı dostlukların inşası için bir vesile olmayı amaçlıyoruz. Bu manada 3 ay önce kurulan Edirne Balkan Şehirleri Platformu çok güzel bir faaliyet planı çerçevesinde çalışmalarını devam ettiriyor" ifadelerine yer verdi.

"240 firmanın katılımıyla gerçekleştiriyoruz"

Balkanlar’dan ve Trakya’dan gelen güzel iş insanlarının katılımıyla bu forumu düzenlediklerini ve bunu kalıcı hale getirmeye çalıştıklarını belirten Vali Sezer, "Bu bizim iş forumu adına, ticaret adına, sanayi adına bir başlangıcımız. Şu anda 240 firmanın katılımıyla bunu gerçekleştiriyoruz, sonbaharda inşallah büyük bir fuarla beraber 2 bine yakın iş insanını bir araya getireceğiz. Balkanlardaki Sanayi ve Ticaret Bakanlarımızı, Türkiye’deki oda ve borsaları burada toplamayı hedefliyoruz. Edirne olarak iş insanlarının yapacakları bütün yatırımlarda bürokrasiyi üstlenmeye ve takip etmeye talip olduk. Bir kapı ve nokta olmaya talibiz.Gelen iş insanları bir muhatap bulsunlar ve kendileri adına tüm iş süreçlerini biz takip edelim. İş insanlarının güvenli platformlarda bir araya gelmesi ve birbirilerini tanıması ile kuracakları birlikteliklerin kalıcı olmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Biz Edirne olarak kendi potansiyelimizin her alanda yüzde 10’unu kullandığımızı düşünüyoruz. Bu alanda da biz yüzde 10 potansiyelimizi, yüzde 100e’, hatta onun üzerine çıkartmayı hedefliyoruz” dedi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Sezai Irmak, Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bölge iş insanlarının Balkanlarda yeni pazarlara açılması, karşılıklı, verimli ticari faaliyetlerde bulunması için elimizden geleni yapmaya devam edeceklerini söyledi.

"Edirne balkanlara ve Avrupa'ya açılan bir sınır"

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya ve Edirne özelinde yatırım fırsatları ile ilgili sunum yaptı. Edirne’nin Balkanlara ve Avrupa’ya açılan bir sınır olduğunu aktaran Şahin, aynı zamanda ticaret ve hizmet sektörü kapısı olduğuna değindi.

Edirne'nin hem Balkanlara, hem Bulgaristan'a, hem de dünyaya açılan bir kapı olduğunu söyleyen Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Mustafa Sarıbekir, kentteki sınır kapılarının yılda 2 buçuk milyon tekerlekli araç geçtiğini ve Türkiye'nin ihracatının yüzde 55'inin Avrupa'ya olduğu düşünüldüğünde bu kapıların Türkiye için çok önemli olduğunu ifade etti.

Bulgaristan'da 7 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmi olduğunu söyleyen  Sarıbekir, bunun yaklaşık 4 buçuk milyar dolarını Türkiye'nin Bulgaristan'a sattığını ve 2 bucuk milyar dolarını da Bulgaristan'ın Türkiye'ye sattığını aktardı.

Kazan kazan ilkesine inandıklarını aktaran Sarıbekir, komşuluğun iki tarafın da kazanmasını gerektirdiğini ifade etti.

Burcu Temel