Valilikten Kapıkule provokasyonuna ilişkin açıklama

Edirne Valiliği sosyal medyada yayılmaya çalışılan Kapıkule Gümrük Kapısı'nın mülteciler tarafından işgal edildiğine dair iddialara cevap verildi. Yapılan açıklamada, gözaltına alınan grup içerisinde İngiltere, Tayland, İran, Irak, Azerbaycan, Cezayir, Ürdün ve Türk uyruklu şahısların bulunduğu görülmüş olup provakatif bir amaç taşıdığı değerlendirildiği belirtildi. Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği aktarıldı.

Valilikten Kapıkule provokasyonuna ilişkin açıklama
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne Valiliği’nin yaptığı açıklamaya göre, sosyal medya üzerinden yayılmaya çalışılan Kapıkule Gümrük Kapısının mülteciler tarafından işgal edildiğine dair iddiaların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına açıklama yapma gereği duyulduğu kaydedilen açıklama şöyle devam etti:

“24.05.2023 günü saat 09.45 sularında otobüslerle Kapıkule Gümrük Kapısı önüne gelen marjinal bir grup kendilerinin ‘Ahmedi Barış ve Işık Dinine’ bağlı olduklarını, bulundukları ülkelerde sözde bu nedenle baskı gördüklerinden bahisle Avrupa’ya gitmek istediklerini beyan etmişlerdir. Yasal mevzuat çerçevesinde bu şekilde geçişlerine kesinlikle izin verilmeyeceği bildirilen grup içerisindeki bazı provokatörlerin etkisiyle gümrük sahasına zorla girmeye teşebbüs edilmesi üzerine gümrük muhafaza, jandarma ve polis ekiplerince orantılı bir müdahale gerçekleştirilerek, grubun tamamı gözaltına alınmıştır.”

Gözaltına alınan grup içerisinde İngiltere, Tayland, İran, Irak, Azerbaycan, Cezayir, Ürdün ve Türk uyruklu şahısların bulunduğu görülmüş olup provakatif bir amaç taşıdığı değerlendirildiği, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

Bahse konu grup içerisinde yer alan ve kendini gazeteci olarak tanıtan Birleşik Krallık uyruklu iki kişinin 22.05.2023 günü gece saatlerinde havayoluyla İstanbul’a geldikleri, akabinde bu grupla buluşarak Kapıkule Gümrük Kapısına kadar birlikte geldikleri tespit edildiği ifade edildi.

Grubun gözaltına alınması sonrası Kapıkule Gümrük Kapısından giriş ve çıkış işlemlerinin devam ettiği aktarıldı.