Vali Sezer, 'Edirne'ye yatırımlar artarak devam edecek'

2024 yılı yatırım programında 150 kilometre sıcak asfalt yol olduğunu açıklayan Vali Sezer, enerji konusunda özellikle güneş enerji sisteminin kullanılmasına yönelik yatırım programında planlamalar yapıldığını ifade etti.

Vali Sezer, 'Edirne'ye yatırımlar artarak devam edecek'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

2024 yılı bütçe görüşmeleri ile ilgili toplantıların yapıldığı İl Genel Meclisini ziyaret eden Edirne Valisi Yunus Sezer, İçme suyu sorunu yaşayan köyün kalmayacağını ve bu konudaki çalışmaların Mayıs ayına kadar tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

İl Genel Meclisini ziyaret eden Edirne Valisi Yunus Sezer, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Eyyüp Batuhan Ciğerci, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ve meclis üyeleri tarafından karşılandı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mehmet Geçmiş, Vali Sezer'e verdiği desteklerden dolayı teşekkürlerini sundu. Köylerde, kırsal alanda, halkla, il genel meclis üyeleriyle ve vatandaşlarla, muhtarlarla birlikte hazırladıkları 2024 yılı yatırım programıyla taslak bütçeyi görüşerek karara bağladıklarını söyleyen Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, karar neticesinde uygulamayı Kent Valisi Yunus Sezer'e havale ettiklerini ifade etti.

Tahsisli ödeneklerle birlikte hazırlanan 2024 yılı bütçesinin 1 milyon 22 milyon lira olduğunu aktaran Geçmiş,  Edirne halkına hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.

2024 yılı bütçesinin hayırlara vesile olmasını dileyen Edirne Valisi Yunus Sezer, 2023 yılında yapılan çalışmalardan dolayı meclis üyelerini tebrik ederek 2024 yılında yapılacak çalışmalarda başarılarının devamını diledi.

Bir yanda İl Genel Meclisinde kararlar alındığını, bir yanda ise özel idare,  genel sekreterlik ve diğer personellerin sahada yoğun bir çalışma yürüttüğünü söyleyen Vali Sezer, bu çalışmalardan da güzel dönüşler aldıklarını aktardı.

Yaptıkları ziyaretlerde muhtarlarla, il genel meclis üyeleriyle ve oradaki belediye başkanlarıyla bir araya gelerek Edirne ile ilgili yapılması gereken işlerin hem taleplerini aldıklarını hem de planlamasını yaptıklarını dile getiren Vali Sezer, alınan taleplerin neredeyse tamamının gerçekleştirildiğini gördüklerini belirtti.

Bütçe hazırlanırken 3 temel konunun önemine değindiklerini söyleyen Vali Sezer, köylerdeki içme suyu sorunu, sıcak asfalt, sulama ve köylerde alınan taleplerin değerlendirilmesi noktasına dikkat ettiklerini ifade etti.

Edirne'nin tarım şehri olduğunu ve tarımın güçlendirilmesi adına neler yapılabileceğini değerlendirdiklerini aktaran Vali Sezer, hem tarımda, hem sanayide, hem ulaşımda Türkiye'nin kilit illerinden biri olan kentin 5 yıl içerisinde çok farklı yere geleceğini söyledi.

"İçme suyu sıkıntısı çeken hiçbir köyümüzün olmaması lazım"

İçme suyu sıkıntısı çeken köyün kalmaması gerektiğini vurgulayan Vali Sezer, "Şu anda köylerimizde içme suyu sıkıntısı yok gibi. Olanların tamamı da çözüldü bu süreç içerisinde. İkincisi özellikle Keşan, Uzunköprü ve Enez tarafında yaz ayları itibariyle çok fazla nüfus var. Orada içme suyu probleminin yetersizliği var. O yetersiz alanlarla ilgili olarak da ne çalışma yapılması gerekiyorsa bunları da yapalım kararı alındı.Yani köylerimizde yaşayan hiçbir vatandaşımızın 'ben içme suyu yönünden sıkıntı çekiyorum' dememesi lazım. Kesinlikle bununla ilgili olarak planlarımızı yaptık. İlave kaynak gerekiyorsa ilave kaynak, ilave kuyu vurulacaksa ilave kuyu. Bunda da hiçbir maliyet gözetilmiyor. Yani amiyane tabirle Fizan'da bile olsa su getirmemiz gerekiyor. Çünkü su insani bir ihtiyaçtır ve bununla ilgili olarak vatandaşlarımızı bizim sınav etmememiz lazım. Bu konuda mutabıkız ve gereken adımların tamamı atılmış durumda" ifadelerine yer verdi.

"Yol iyileştirme problemini geride bırakmayı hedefliyoruz"

Sıcak asfalt konusunda da önemli bir adım attıklarını söyleyen Vali Sezer, Edirne'nin Havsa İlçesi'nde asfalt plenti tesisinin kurulmasıyla beraber buradaki sıcak asfalt çalışmalarına da hız verdiklerini hatırlattı.

25 kilometreyi tamamlamayı planladıklarını ve çalışmaların devam ettiğini aktaran Vali Sezer, 2024 yılı içerisine 150 kilometre sıcak asfalt hedefi koyduklarını ifade etti.

Önümüzdeki 3 yıl içerisinde Edirne'deki bu yol iyileştirme problemini artık geride bırakmayı istediklerini aktaran Vali Sezer,  "Bu sene grup yollarını yapacağız. Seneye yine grup yolları başta olmak üzere nüfus yoğunluğu ve trafiğin fazla olduğu köylerimizi asfalt yapacağız. Sonraki aşamada da diğer köylerimiz olmak üzere üç aşamalı bir plan çerçevesinde bu yol problemini artık Edirne'nin kırsal alanında gündemimizden çıkartmak istiyoruz. Bu enerjimizi de artık daha üretken projelere yöneltmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"Sulama yatırımlarını önemsiyoruz"

Sulamayla ilgili katma değeri oluşturacak önemli projelere yönelmek istediklerini söyleyen Vali Sezer,  bu çerçevede 3 yıllık 3 yıllık bir projeksiyon çizdiklerini ve çalışmalar yaptıklarını aktardı.

Sulama konusunda DSİ'nin önemli projeleri olduğunu belirten Vali Sezer, eksik kalan kısımlarla ilgili yerinde inceleme yapılarak kooperatifler, birlikler ve muhtarlarla bir araya gelinerek istişarelerde bulunulduğunu söyledi.

İlçelerden gelen taleplerin neredeyse tamamını değerlendirdiklerini belirten Vali Sezer, "Sulama suyuyla ilgili göletlerin tadilatı, temizlenmesi, kanalların bakımı bunlarla ilgili olarak kooperatiflerimize destek verilmesi yönünde bu noktada yüzde 90 gelen taleplerin tamamını gündemimize aldık ve değerlendirdik. Bu manada da arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. 2024 yılı içinde bu sene yapamadıklarımızı programa aldık. Onları da inşallah gerçekleştireceğiz ve hep beraber bunları da görme imkanımız olacak" dedi.

Enerji konusunda da özellikle güneş enerji sisteminin kullanılmasına yönelik yatırım programında planlamalar yapıldığını aktaran Vali Sezer,  vatandaşın üzerindeki yükü azaltmak için bu yıl enerji projelerini de gündeme aldıklarını ifade etti.

Özellikle Uzunköprü'de Hamidiye Grup Köylerinde şebekenin tamamını yenileyeceklerini aktaran Vali Sezer, ilave kaynaklar bulunacağını ve yıllardır kangren olmuş problemlerden bir tanesi olan bu sorunun  da çözüme kavuşacağını söyledi.

"İçme suyu ve sulamayla ilgili konular Mayıs ayına kadar tamamlanacak"

                İçme suyu ve sulamayla ilgili konuların Mayıs ayına kadar tamamlanacağını belirten Vali Sezer, Bu konuların tarımda sulamaların yapılacağı o döneme kadar ihalelerinin tamamlanıp faaliyete geçirileceğini ifade etti.

İpek Esma Çeşme